Farg‘onada 90 mln so‘mlik kontrabanda tamaki mahsulotlari to‘xtatib qolindi
Tezkor axborot asosida huquqni muhofaza qilish organlari noqonuniy tamaki mahsulotlarining yirik partiyasini qo‘lga oldilar. Hududiy bojxona boshqarmasi inspektori Azizbek Rahmatovning so‘zlariga ko‘ra, ikki turdagi, jami 90 mln so‘mlik 180 000 dona sigareta aniqlangan.
Qayd etib o‘tamizki, joriy yilning oxirgi yetti oyi davomida Farg‘ona viloyati Bojxona boshqarmasida 29 ta holat qayd etilgan bo‘lib, ularda jami 1 milliard 421 mln so‘mlik 3 471 400 dona kontrabanda sigaretasi musodara etilgan.
Keyingi yillar davomida tamaki mahsulotlari kontrabandasi jadal o‘smoqda. Hisob-kitoblarga ko‘ra, u shunchalik yuqori darajaga yetganki, noqonuniy sigaretalardan to‘lanmay qolgan soliqlar evaziga davlat 2,5 million kishini (2500 kichik qishloq) toza suv bilan ta’minlashi mumkin bo‘lardi.
Yetkazib beruvchilar va noqonuniy mahsulot bilan savdo qiluvchi sotuvchilarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rish orqaligina kontrabandani yengish mumkin. Shu sababli, 2022 yil iyun oyidan noqonuniy tamaki mahsuloti savdosi uchun javobgarlik kuchaytirildi. Endi tamaki mahsulotlarini noqonuniy sotganlik uchun, mahsulot musodarasidan tashqari, BHMning 50 baravari va undan yuqori miqdorda jarima belgilanadi.
Takroriy qonunbuzarlik uchun yoki salmoqli miqdordagi noqonuniy aylanma uchun esa, quyidagilar ko‘zda tutilgan:

В Фергане задержали контрабандные сигареты на 90 млн сумов
На основании оперативной информации правоохранительные органы задержали крупную партию нелегальных сигарет. По словам инспектора регионального таможенного управления Азизбека Рахматова, в общей сложности было обнаружено 180 000 сигарет двух видов на сумму 90 млн. сумов.
Отмечается, что за последние семь месяцев текущего года в Таможенном управлении Ферганской области зарегистрировано 29 случаев, где было конфисковано 3 471 400 контрабандных сигарет на общую сумму 1 миллиард 421 млн сумов.
На протяжении последних лет контрабанда сигарет стремительно растет. По подсчетам ее уровенб уже настолько высок, за неуплаченные налоги от нелегальных сигарет, государство могло бы обеспечить доступ к чистой воде 2,5 миллионам человек (2500 малых кишлаков).
Победить контрабанду можно только принимая жесткие меры по отношению к поставщикам и продавцам, которые торгуют нелегальной продукцией. Поэтому с июня 2022 года была ужесточена ответственность за торговлю нелегальной табачной продукцией. Теперь незаконная продажа табачных изделий влечет за собой наложение штрафа в размере 50-кратного размера БРВ и выше, помимо конфискации продукции.
За неоднократные нарушения или незаконные сделки в значительном объеме предусмотрены следующие положения: