Farg‘ona viloyatida bojxona posti boshlig‘i ushlandi. Bu haqda "Xavfsizlik" kanali xabar berdi
Farg‘ona viloyatidagi chegara-bojxona postlaridan birining boshlig‘i o‘z xizmat mavqeidan foydalanib, fuqaroning Qirg‘iz Respublikasidan olib kelgan 80 dona “Iphone-16” rusumli uyali telefon apparatlarini tegishli rasmiylashtiruvlarsiz bojxona postidan noqonuniy o‘tkazib berganligi evaziga 5000 AQSh dollari hamda 1 dona “Iphone-16 Pro” telefon apparati talab qiladi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda bojxona organlari podpolkovnigi ushbu moddiy qiymatliklarni olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda mazkur mansabdor shaxsga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi (pora olish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

В Ферганской области задержан начальник таможенного поста. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
Начальник одного из погранично-таможенных постов Ферганской области, используя своё служебное положение, потребовал 5000 долларов США и один телефон Iphone 16 Pro за незаконное проведение через таможенный пост 80 мобильных телефонов марки iPhone 16, ввезённых гражданином из Кыргызской Республики без соответствующего оформления.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками СГБ, подполковник таможенных органов был задержан с вещественными доказательствами в момент получения указанных материальных ценностей.
В настоящее время в отношении данного должностного лица возбуждено уголовное дело по статье 210 Уголовного кодекса (получение взятки), применена мера пресечения в виде заключения под стражу.