Foto: «offshorewealth.info»
Mamlakatda investitsion muhitni yanada yaxshilash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilishni rag‘batlantirish, mazkur yo‘nalishda davlat siyosatining izchilligiga investorlarning ishonchini mustahkamlash maqsadida topshiriqqa asosan Adliya vazirligi Bosh prokuratura bilan birgalikda investitsion muhitni tubdan yaxshilashga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni loyihasini tayyorladi. Bu haqda Adliya vazirligi axborot berdi.
Loyihada investor va tadbirkorlik sub’yektlarini davlat organining noqonuniy ma’muriy aktlaridan himoyalash mexanizmlari o‘rnatilmoqda.
Davlat va jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkalarini olib qo‘yishda qonuniylik va aniqlikni ta’minlash maqsadida, loyihada yer uchastkalarini olib qo‘yishning aniq holatlari belgilanmoqda.
Turar joy va ishlab chiqarish ob’yektlarini buzish faqat ko‘chmas mulkning bozor qiymati va mulkdorga yetkaziladigan zararning o‘rni qoplangandan keyin amalga oshirilishi qayd etilmoqda.
Shu bilan birga, investitsiyaviy faoliyatni amalga oshirish uchun yer uchastkalarini berishning yangi mexanizmlari ishlab chiqilgan, xususan, yer uchastkalarini 50 yilgacha uzoq muddatli ijaraga berish tartibi joriy etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasiga kamida 200 ming AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga soddalashtirilgan tartibda O‘zbekiston Respublikasida istiqomat qilish uchun yashash guvohnomasini va ko‘p martalik vizalarni olishning yangi mexanizmlari taklif etilmoqda. Mamlakat iqtisodiyotining ustuvor yo‘nalishlariga katta miqdorda investitsiya kiritgan chet el fuqarolariga «Faxriy fuqaro» unvonini berish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Investitsiyaviy faoliyat sohasida taklif etilayotgan yangi tartiblar haqida batafsil ushbu havola orqali tanishishingiz va o‘z fikr va mulohazalaringizni taqdim etishingiz mumkin.

Инвестирующим в Узбекистан 200 тысяч долларов, могут дать звание «Почетного гражданина»
В целях дальнейшего улучшения инвестиционного климата в стране, стимулирования привлечения прямых инвестиций, укрепления доверия инвесторов в последовательность государственной политики в данном направлении, в соответствии с поручением Министерством юстиции совместно с Генеральной прокуратурой разработан проект Указа Президента Республики Узбекистан, направленный на кардинальное улучшение инвестиционного климата республики. Об этом сообщает Министерство юстиции Узбекистана.
Проект предусматривает механизмы защиты инвесторов и субъектов предпринимательства от неправомерных административных актов государственного органа.
В целях обеспечения законности и предсказуемости при изъятии земельных участков, проектом определяются конкретные случаи, при которых допускается изъятие земельных участков для государственных и общественных нужд. Устанавливается, что снос жилых и производственных помещений разрешается только после уплаты рыночной стоимости недвижимого имущества и убытков собственника.
Кроме того, разработаны новые механизмы предоставления земельных участков для осуществления инвестиционной деятельности, в частности путем предоставления земельного участка в долгосрочную аренду сроком до 50 лет.
Также, предлагается внедрить упрощенный порядок получения вида на жительства и многократных виз иностранным гражданам и лицам без гражданства, инвестировавшим в Республику Узбекистан не менее 200 тыс. долларов США. Иностранным лицам, внесшим значительные инвестиции в приоритетные сферы экономики страны, будет рассмотрен вопрос присвоения статуса «Почетного гражданина».
Подробно о предлагаемых нововведениях в сфере инвестиционной деятельности Вы можете ознакомится по интернет ссылке и оставить свои предложения.