O‘zbekiston Favqulodda vaziyatlar vazirligi Toshkent shahrida yuz bergan kimyoviy avariya tafsilotlari haqida ma’lumot berdi.
Joriy yilning 27 avgust kuni soat 21:45 da Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi navbatchi-dispetcheriga Toshkent shahrining Olmazor tumanidagi «Chuqursoy» ko‘chasida joylashgan «Universal logistik servis» MChJ temir yo‘l stansiyasida konteyner ichida temir idishlardagi «Gidrosulfat natriya» tutayotganligi va yonayotganligi to‘g‘risida xabar kelib tushgan. Ushbu kimyoviy modda stansiyaga shu yil 20 avgust kuni kelib tushgan va saqlanib kelingan.
Vaziyat bo‘yicha xabar topilganidan so‘ng, Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar va Yong‘in xavfsizligi boshqarmalari ekipajlari birgalikda zudlik bilan voqea joyiga etib borishdi va 28 avgust kuni soat 04:20 gacha konteyner ichidagi har biri 54 kilogrammga teng bo‘lgan 384 ta temir idish tashqariga olib chiqildi.
Olib chiqilgan idishlarning 109 tasi butunligi buzilganligi sababli voqea joyida zararsizlantirildi.
Hudud tegishli maxsus o‘lchov asbob-anjomlari bilan o‘rganildi va havoning konsentratsiyasi hamda radiatsion fon me’yorida ekanligi aniqlandi.

МЧС: В Ташкенте ликвидирована химическая авария
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан сообщило о ликвидировании химической аварии, произошедшей в Ташкенте.
В 21.45 вечера 27 августа через оперативного дежурного Управления по чрезвычайным ситуациям города Ташкента поступила информация о том, что на железнодорожной станции «Универсал логистик сервис», расположенной по улице «Чукурсай» Алмазарского района города Ташкента наблюдается задымление внутри одного из контейнеров. По полученным предварительным данным внутри контейнера находились металлические бочки с гидросульфитом натрия. Вследствие разгерметизации некоторых из них произошла утечка содержимого, которая сопровождалась образованием дыма. Контейнер с гидросульфитом натрия поступил на станцию 20 августа с.г. и хранился здесь до отправки по месту назначения.
После получения информации на место происшествия незамедлительно выехали дежурные расчеты спасателей и пожарных, которые совместными усилиями локализовали и ликвидаровали химическую аварию.
Всего сотрудниками МЧС и ГУПБ МВД извлечено из контейнера 384 единицы металлических бочек с химреагентом, 109 единиц из которых оказались поврежденными. Последние обзврежены и складированы в безопасное место.