«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligida «Zevarda» konida uglevodorodlar zaxirasi hamda tabiiy gaz qazib chiqarish hajmini oshirishga doir sayyor yig‘ilish o‘tkazildi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tabiiy gaz qazib chiqarilishi holati, geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish borasida qilinayotgan ishlarni joyiga chiqib o‘rganish maqsadida Qashqadaryo viloyatidagi Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida bo‘ldi.
Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida yangi maydonlarda uglevodorodlar zaxirasini oshirish, konlarda tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish va texnologik ob’yektlarni qurish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
O‘rganishlarning ikkinchi kunida, Boshqaruv raisi rahbarligida «Zevarda» konida joylashgan shtabda departament boshliqlaridan iborat «Ishchi guruh» a’zolari, Muborak boshqarmasi rahbariyati, kon boshliqlari, bosh mutaxassislari hamda quduqlarni burg‘ilash, kapital ta’mirlash ishlarini olib borayotgan pudratchi tashkilotlar, shuningdek qurilish tashkilotlari rahbariyati ishtirokida Muborak regionida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha sayyor yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Muborak boshqarmasi tomonidan joriy yilning o‘tgan yetti oyi davomida bajarilgan va 2022 yil oxirigacha uglevodorodlarni qazib chiqarish ko‘rsatkichlarini oshirish uchun konlarda rejalashtirilgan tadbirlar va ularning ijrosini ta’minlash yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida boshqarma direktori Gulmurod Mavlonov, direktor o‘rinbosari Ulug‘bek To‘rayev hamda Bosh geolog Bobir Abduraimovning hisoboti tinglandi.
Hisobot davrida Muborak boshqarmasi bo‘yicha geologo-texnik tadbirlar doirasida 21 ta yangi ishlatish quduqlari burg‘ilandi, 231 ta quduqlarda ta’mirlash va intensifikatsiya ishlari bajarildi, 16 ta texnologik ob’yektlar ishga tushirildi. Ushbu tadbirlar hisobidan yanvar-iyul oylarida qo‘shimcha 524,1 mln kub metr tabiiy gaz va 10,6 ming tonna gaz kondensati qazib olishga erishildi.
Muborak boshqarmasi «O‘zbekneftgaz tasarrufidagi eng katta korxona hisoblanib, yiliga qariyb 16,0 mlrd kub.m tabiiy gaz va 111 ming tonna suyuq uglevodorodlar qazib chiqariladi. Hisobot davrida Muborak boshqarmasida 8,9 mlrd kub.m tabiiy gaz, 57,9 ming tonna neft, 160,2 ming tonna gaz kondensati qazib chiqarildi, shundan 8 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarildi.
Muborak regionida olib borilayotgan geologik izlov-qidiruv ishlari holati bo‘yicha Geologiya departamenti boshlig‘i Anvar Gadoyev hisoboti tinglandi, 2022 yilda ushbu yo‘nalishda Muborak regionida «Cho‘lliota», «Yangi alat», «Yangi Tegirmon», «Oltinko‘l» kabi 7 ta yangi maydonlarni burg‘ilashga kiritish va yil oxirigacha 19 ta izlov-qidiruv quduqlari qurilish ishlari bilan tugatilib gaz zahirasini 12 mlrd. kub m.ga va suyuq uglevodorodlar zaxirasini 280 ming tonnaga o‘stirish rejalashtirilgan. Shuningdek, Muborak hududida katta chuqurliklardagi yangi istiqbolli maydonlarni, xususan terrigen-yura yotqiziqlarining istiqbolligini o‘rganishga qaratilgan yangi yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlarning hisoboti berildi.
Regionda amalga oshirilayotgan yangi izlov qidiruv va ishlatish quduqlarini burg‘ulash ishlari holati to‘g‘risida Burg‘ulash ishlarini muvofiqlashtirish departamenti boshlig‘i Elyor Mamatov va «O‘zneftgazburg‘ilash ishlari» MChJ direktori Ulfat Amanov hisobot berdi.
2022 yilning avgust-dekabr oylarida boshqarmada 13 ta yangi ishlatish quduqlarini va 11 ta izlov-qidiruv quduqlarini burg‘ilash bilan topshirish rejalashtirilgan bo‘lib, ushbu quduqlarni o‘z vaqtida topshirish uchun zarur moddiy-texnik resurslar bilan ta’minlash hamda burg‘ilash ishlarini jadallashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar va muammolar muhokama qilindi.
Konlarni geologik va gidrodinamik modellashtirish, texnologik rejim bo‘yicha ishlatish va yangi quduqlarni burg‘ilash o‘rinlarini belgilash va mukammal ta’mirlashga quduqlarni saralab olish borasida joriy yilning yetti oyida bajarilgan va 2022 yil oxirigacha uglevodorodlarni kazib chiqarish prognoz ko‘rsatkichlarini bajarilishi uchun rejalashtirilgan chora-tadbirlar bo‘yicha Konlarni ishlatish departamenti boshlig‘i Sirojiddin Mallayev va boshqarmaning bosh geologi Bobur Abdurayimovlar hisoboti tinglandi.
Xususan, «Pomuq» konidagi 15-sonli quduqda olib borilgan ishlar hisoboti berilib, ushbu yo‘nalishda konlarning quduqlar fondi bilan ishlab tugatilgan fondagi quduqlarni ishlatishga qaytarish, quduqlarda yonlama o‘zanni burg‘ilash bilan murakkkab ta’mirlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarga alohida e’tibor qaratilgani va avgust-dekabr oylarida 25 ta quduqlarda shu kabi ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgani aytib o‘tildi.
Boshqarmadagi mavjud siquv kompressor stansiyalarning ish holati, dvigatellarni ta’mirlash, zarur ehtiyot qismlar bilan ta’minlash yo‘nalishida 2022 yilnig o‘tgan davrida bajarilgan ishlar va kelgusi rejalar haqida Uglevodorodlarni qazib chiqarish departamenti boshlig‘i Azizxon Rahmonov va Xaridlar departamenti boshlig‘i Dilmurod Burxonov hisobotlari ham tinglandi.
Boshqaruv raisi tomonidan, kuz-qish mavsumida tabiiy gazni iste’molchilarga barqaror yetkazib berish uchun Muborak boshqarmasidagi mavjud 15 ta siquv kompressor stansiyalaridagi 7 ta dvigatellarni yil oxirigacha ta’mirlab yetkazib berishni tashkil etish, «Ko‘kdumaloq», «Dengizko‘l» stansiyalari gaz haydash agregatlariga ehtiyot qismlar xarid qilishni jadallashtirish, «Somontepa» siquv kompressor stansiyasi uchun Chexiyadan 1 dona «Taurus-70» rusumli gazturbinali dvigatelni qisqa muddatda yetkazib kelib ishga tushirish choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shu bilan birga konlardagi tabiiy gaz zaxirasini maksimal darajada qazib olish va texnologik jarayonlarni yaxshilash maqsadida «Girsan», «Cho‘lquvar», «Sho‘mak» kabi kichik konlar uchun quduq usti kompressorlarini xarid qilish bo‘yicha tegishli xulosalarni olish va tender savdolari o‘tkazib shartnomalar tuzish yuzasidan ham ko‘rsatmalar berib o‘tdi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida Muborak regionida 2022-2026 yillarda uglevodorodlar qazib chiqarishni barqarorligini ta’minlash dasturini ishlab chiqish, loyihalashtirish ishlari va konlarning infrastrukturalarini rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilayotgan ilmiy-texnik yechimlar, istiqbolli yo‘nalishlar, 2022-2026 yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan yangi yo‘nalishlrda uglevodorodlarni qazib olishni amalga oshirishga qaratilgan tadbirlar yuzasidan «O‘zLITIneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Ulug‘bek Nazarov hisobot berdi.
Shundan so‘ng, 2022 yil yetti oyligida bajarilgan va yil yakuni bilan bajariladigan quduqlarni mukammal ta’mirlash ishlari bo‘yicha «O‘zneftgazquduqta’mirlash» AJ Bosh direktori Rufat Qudratov, «Andijonneftgazquduqta’mirlash» MChJ direktori Nizomiddin Qaxxorov va «Maxsusenergogaz» AJ Boshqaruv raisi Dilshod Haqberdiyevlar hisobotlari tinglandi.
Boshqaruv raisi tomonidan, Muborak regionida quduqlarni mukammal ta’mirlash ishlarini jadallashtirish, quduqlar fondi bilan ishlash shuningdek, barcha korxonalar bir-birlariga yaqindan yordam berish va qo‘llab-quvvatlash orqali quduqlarda amalga oshirilayotgan ishlarni jadallik bilan olib borish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Yig‘ilish davomida kon boshliqlarining tabiiy gaz qazib chiqarish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlari hisobotlari ham eshitilib, ularning muammoli masalalari va takliflari tinglandi. Ular tomonidan ko‘tarilgan muammoli masalalarni hal qilish bo‘yicha tegishli raxbarlarga topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunida, «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev tomonidan Muborak regionida geologik qidiruv ishlarini olib borishni jadallashtirish, quduqlarni mukammal ta’mirlash, burg‘ilash ishlarini qayta ko‘rib chiqish orqali oshirish, 2022 yil yakuni bilan belgilangan reja ko‘rsatkichlarini bajarishni ta’minlash yo‘nalishdagi ustuvor vazifalar bo‘yicha boshqarma rahbariyati, tegishli departament boshliqlariga aniq ko‘rsatmalar va topshiriqlar berildi.

«Узбекнефтегаз»: Под руководством Председателя Правления проведено выездное совещание по увеличению запасов углеводородов и объемов добычи природного газа на месторождении «Зеварда»
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетили Мубарекское нефтегазодобывающее управление в Кашкадарьинской области с целью изучения на месте состояния добычи природного газа и проводимых работ по расширению геологоразведочных работ.
«Рабочая группа» во главе с Председателем Правления ознакомилась с проводимой работой в Мубарекском нефтегазодобывающем управлении по увеличению запасов углеводородов на новых месторождениях, добычи природного газа и строительству технологических объектов.
Во второй день изучения, под руководством Председателя Правления, в штабе, расположенном на месторождении «Зеварда», состоялось выездное совещание по проводимым работам в регионе Мубарек с участием членов «Рабочей группы», состоящей из руководителей департаментов, руководства Мубарекского нефтегазодобывающего управления, начальников, главных специалистов, а также подрядных организаций, осуществляющих бурение и капитальный ремонт скважин, а также строительных организаций.
На совещании заслушаны отчёты директора управления Гульмурода Мавлонова, заместителя директора Улугбека Тураева и главного геолога Бобира Абдураимова о выполненных работах за последние семь месяцев текущего года и планируемых мероприятиях на месторождениях по повышению показателей добычи углеводородов до конца 2022 года и проводимой работе по обеспечению их исполнения.
За отчетный период в рамках геолого-технических мероприятий Мубарекским нефтегазодобывающим управлением пробурено 21 новых эксплуатационных скважин, выполнены ремонтные и интенсификационные работы на 231 скважине, введены в эксплуатацию 16 технологических объектов. За счет этих мероприятий в январе-июле достигнута добыча дополнительно 524,1 млн кубометров природного газа и 10,6 тыс. тонн газового конденсата.
Мубарекское нефтегазодобывающее управление является крупнейшим предприятием АО «Узбекнефтегаз», с годовой добычей около 16,0 млрд кубометров природного газа и 111 тыс. тонн жидких углеводородов. За 7 месяцев в управлении добыто 8,9 млрд кубометров природного газа, 57,9 тыс. тонн нефти, 160,2 тыс. тонн газового конденсата, из которых было произведено 8 тыс. тонн сжиженного газа.
Заслушан отчет руководителя департамента геологии Анвара Гадоева о состоянии проводимых геологоразведочных работ в Мубарекском регионе, в 2022 году в Мубареке планируется бурение 7 новых месторождений «Чуллиота», «Янги Алат», «Янги Тегирмон», «Олтинкуль» и до конца года строительство 19 поисково-разведочных, увеличение запасов газа на 12 млрд кубометров и жидких углеводородов на 280 тыс. тонн. Также представлен отчет о проводимой работе в новом направлении - изучение новых перспективных месторождений на больших глубинах, в частности терригенно-юрских отложений.
Руководитель департамента координации буровых работ Элер Маматов и директор ООО «Узнефтгазбургилаш ишлари» Ульфат Аманов отчитались о состоянии проводимых в регионе работ по бурению новых поисково-эксплуатационных скважин.
В августе-декабре 2022 года в управлении запланировано ввести в эксплуатацию 13 новых эксплуатационных скважин и 11 поисково-разведочных скважин после бурения, обсуждены меры и проблемы, принимаемые для обеспечения этих скважин необходимыми материально-техническими ресурсами и ускорения буровых работ.
После заслушан отчет руководителя департамента по разработке месторождений Сирожиддина Маллаева и главного геолога управления Бобура Абдурайимова по выполненным работам за семь месяцев текущего года и запланированные предпринятые меры для исполнения прогнозных показателей добычи углеводородов до конца 2022 года по геологическому и гидродинамическому моделированию месторождений, эксплуатации по технологическому режиму, определению мест бурения новых скважин и отбору скважин для капитального ремонта.
В частности, был представлен отчет о проделанной работе на скважине №15 на месторождении «Помук», помимо особое внимание было уделено работе по возвращению в эксплуатацию скважин из фонда ликвидированных скважин, ремонту скважин путем бурения бокового ствола, и в августе-декабре планируется провести аналогичные работы на 25 скважинах.
Также были заслушаны отчеты руководителя департамента добычи углеводородов Азиза Рахмонова и руководителя департамента закупок Дилмурода Бурханова о состоянии работы существующих компрессорных станций, ремонте двигателей, выполненных работах за истекший период 2022 года по обеспечению необходимыми запасными частями и дальнейших планах.
Председателем Правления даны поручения, что для стабильной поставки природного газа потребителям в осенне-зимний период необходимо до конца года организовать ремонт и поставку 7 двигателей на 15 существующих компрессорных станциях Мубарекского нефтегазодобывающего управления, ускорить закупку запчастей для газоперекачивающих агрегатов компрессорный станций «Кукдумалок» и «Денизкуль», в кратчайшие сроки обеспечить из Чехии поставку 1 ед. газотурбинного двигателя марки «Taurus-70» для компрессорной станции «Сомонтепа и вводу в эксплуатацию.
В целях максимальной добычи запасов природного газа на месторождениях и улучшения технологических процессов, были даны указания по получению соответствующих заключений и составлению договоров на проведение тендерных торгов по закупке компрессоров для верхней части скважин небольших месторождений «Гирсан», «Чулкувар», «Шумак».
Также в ходе заседания Председатель Правления АО «УзЛИТИнефтегаз» Улугбек Назаров отчитался о разработанных научно-технических решениях по разработке программы обеспечения устойчивости добычи углеводородов в Мубарекском регионе на 2022-2026 годы, проектных работах и развитии инфраструктуры месторождений, перспективных направлениях, мероприятиях, направленных на реализацию добычи углеводородов по новым направлениям, которые планируется реализовать в 2022-2026 годах.
После этого были заслушаны отчеты генерального директора АО «Узнефтегазкудуктаъмир» Руфата Кудратова, директора ООО «Андижаннефтегазкудуктаъмир» Низомиддина Каххорова и Председателя Правления АО «Махсусэнергогаз» Дилшода Хакбердиева о выполненных работах по капитальному ремонту скважин за семь месяцев 2022 года и планируемым по итогам года.
Председатель Правления дал указания по ускорению работ по капитальному ремонту скважин в регионе Мубарек, работе с фондом скважин, а также ускорению работы, осуществляемой на скважинах, посредством тесной помощи и поддержки со стороны всех предприятий.
В ходе заседания были заслушаны также отчеты начальников месторождений о проделанной работе по добыче природного газа, выслушаны их предложения и предложения по проблемным вопросам. Даны поручения соответствующим руководителям по решению поднятых ими проблемных вопросов.
По итогам совещания Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым даны конкретные указания и поручения руководству управления, руководителям соответствующих департаментов по приоритетным задачам по ускорению проведения геологоразведочных работ в Мубарекском нефтегазодобывающем управлении, капитальному ремонту скважин, увеличению буровых работ путем пересмотра, обеспечению выполнения плановых показателей по итогам 2022 года.