Germaniyada xavfli quvib o‘tgan haydovchi ikki yilga qamaldi (video)
Germaniya sudi quvib o‘tishda avtobusga to‘qnashib ketayozgan fura (yuk mashinasi) haydovchisini ikki yilga ozodlikdan mahrum etdi. Bunchalik og‘ir jazo, sud nazarida, boshqa haydovchilarni ogohlikka chorlashi lozim.
Garchi voqea 2019-yilning 22-yanvarida sodir bo‘lgan bo‘lsa-da, sud qarori yil oxiriga kelib chiqdi, deyiladi «Delfi Auto» xabarida.
Noma’lum haydovchi videoregistratorga olingan tasvirni internetga joylaganidan keyin surishtiruv boshlangan. Voqea Bavariyada yuz bergan bo‘lib, yuk mashinasi haydovchisi yo‘l yaxshi ko‘rinmaydigan va taqiqlangan hududda xavfli quvib o‘tishni amalga oshirgan. Bu paytda qarama-qarshi yo‘nalishda yo‘lovchilar to‘la avtobus, uning ortida yengil mashina kelayotgandi. Faqat mo‘’jiza tufayligina halokat yuz bermagandi o‘shanda.
Ekspertlarning aytishlaricha, mashinalarni muqarrar to‘qnashuvdan orada 30-40 santimetr masofa ajratib qolgan, xolos.
Video «Facebook»da chiqqanidan keyin, Germaniya huquqni muhofaza qilish organlari yuk mashinasini qidirishga tushishdi. Qoidabuzar chex bo‘lib chiqdi. U shu zahoti ishdan bo‘shatilib, hibsga olingan.
2019-yil dekabrida sud qarori chiqdi. Ayblov haydovchining harakatlarini o‘limga qasd qilish deya baholab, uch yilgacha ozodlikdan mahrum etishni mo‘ljallagandi. Himoya shartli muddat so‘radi. Yakunda sud qoidabuzarni ikki yil va uch oy muddatga ozodlikdan mahrum etib, to‘rt yil davomida rulga o‘tirishdan mahrum etdi.

В Германии водителя приговорили к двум годам тюрьмы за опасный обгон (видео)
В Германии суд отправил за решетку водителя фуры, который совершая опасный обгон едва не столкнулась с пассажирским автобусом. Суровое наказание, по мнению немецкого суда, должно удержать остальных водителей от необдуманных маневров.
Несмотря на то, что инцидент произошел еще 22 января 2019 года, решение суда было зачитано только в конце года, сообщает Delfi Auto. Расследование началось после того, как некий водитель выложил в интернете видео, снятое на видеорегистратор - в Баварии водитель фуры совершает опасный обгон на участке, где это запрещено делать и дорога плохо просматривается. В этот момент по встречной полосе едет пассажирский автобус, а за ним легковушки. В результате на двух полосах рядом оказались сразу три транспортных средства, которые чудом разъехались. По словам экспертов, расстояние между ними было не больше 30-40 сантиметров.
Через несколько дней после публикации видео в социальной сети Facebook, немецкие правоохранительные органы объявили водителя фуры в розыск. Нарушителем оказался чех. Он тут же был уволен и арестован.
В декабре 2019 года состоялся суд. Обвинение сочло действия водителя за попытку убийства и настаивало на трех годах лишения свободы. Защита просила условный срок. В результате суд приговорил нарушителя к двум годам и трем месяцам тюрьмы, а также запретил в течение четырех лет садиться за руль.