Global tashqi qarz bu yil rekord darajaga yetadi — ekspertlar
Qarz o‘tgan yilning oxiridan beri 15 trln. dollarga o‘sdi. Moliyaviy bo‘lmagan qarz 2019 yilda 194 trillion dollarni tashkil etgan bo‘lsa, bu yil 210 trillion dollarga yetishi kutilmoqda. Rivojlanayotgan mamlakatlarning qarzi ularning yalpi ichki mahsulotining qariyb 210 foizini tashkil etadi.
Mutaxassislar past foiz stavkalari tufayli dunyo bo‘ylab hukumatlar va korporatsiyalar tomonidan beriladigan kreditlar sonining ko‘payishini global qarz o‘sish sababi deb hisoblashmoqda. Shu munosabat bilan iqtisodchilar defolt xavfining oshganligini ta’kidlaydilar.
Avvalroq, iyul oyida Xalqaro valyuta jamg‘armasi mutaxassislari dunyodagi barcha mamlakatlarning milliy qarzlari tarixda birinchi marta 2020 yil oxiriga qadar dunyo YaIMning 101,5 foiziga yetishini va ikkinchi jahon urushidan keyingi kabi rekord yangilashini aytgan edi.

Мировой долг достигнет рекорда в этом году
Объем мирового долга к концу этого года достигнет рекордной суммы в 277 триллионов долларов (365 процентов глобального ВВП) из-за пандемии коронавируса. Такие данные содержатся в отчете Institute of International Finance.
Долг вырос на 15 триллионов с конца прошлого года. Задолженность вне финансового сектора достигнет, по прогнозам, в этом году 210 триллионов долларов по сравнению с 194 триллионами в 2019-м. Объем долга развивающихся стран почти равен 210 процентов их суммарного ВВП.
Причиной роста мирового долга эксперты назвали увеличение числа займов по всему миру со стороны государств и корпораций из-за низких процентных ставок. В связи с этим экономисты констатируют рост риска дефолта.
Ранее, в июле, эксперты Международного валютного фонда заявили, что государственный долг всех стран мира впервые в истории достигнет 101,5 процента мирового ВВП по итогам 2020 года и обновит рекорд, как и после Второй мировой войны.