2018-yilning 19-may kuni Toshkent shahridagi Inha universiteti (IUT)da to‘rtinchi marotaba «Google I/O Extended» konferensiyasi o‘tkaziladi. Bu haqda universitet rasmiy saytida xabar berildi.
«Google I/O Extended — 2018 IUT» konferensiyasi O‘zbekistondagi IT-hamjamiyatni jalb qiladi hamda ularni «Google» kompaniyasining eng dolzarb innovatsion yechimlari konsepsiyalari bilan tanishtiradi.
«Google I/O Extended — 2018 IUT» bu yil birinchi marotaba IUT talabalari tomonidan 2018 yilning fevral oyida tashkil etilgan «Google Developer Groups (GDG)» tomonidan o‘tkaziladi. Loyihani Toshkent shahridagi Inha universiteti va boshqa tashkilotlar qo‘llab-quvvatlashdi.
Konferensiyada O‘zbekistondagi turli universitetlarning 200 nafardan ortiq talabalar hamda ishlab chiqaruvchilar ishtirok etishi kutilmoqda.
Kun davomida konferensiya qatnashchilari taqdimotlar, ma’ruzalar va dasturlash bo‘yicha sessiyalarda ishtirok etadilar.
Mazkur konferensiyadagi o‘z ishtiroklarini O‘zbekistondagi axborot texnologiyalari va startap-loyihalari sohasining yetakchi mutaxassislari tasdiqlashdi.
Konferensiyada ishtirok etishg qiziqish bildirgan talabalar tadbirning quyidagi sayti orqali ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin – https://goo.gl/forms/LAwpLPrfe7rslUI83.
Har yili o‘tkaziladigan «Google I/O» konferensiyasi asosan ishlab chiqaruvchilarga mo‘ljallangan bo‘lib, «Google» kompaniyasi tomonidan o‘tkaziladi hamda «Google»ning «Android», «Chrome», «Chrome OS», «Google APIs», «Google Web Toolkit», «App Engine» va boshqalar kabi ochiq texnologiyalari va servislarining muhokamasiga bag‘ishlangan.

Четвертая конференция Google I/O Extended пройдет в IUT
Конференция «Google I/O Extended 2018 IUT» привлечет представителей IT-сообщества Узбекистана и ознакомить их с самыми актуальными концепциями инновационных решений компании Google.
«Google I/O Extended 2018 IUT» в этом году впервые проводится »Google Developer Groups» (GDG), которая была создана в феврале 2018 года со стороны студентов IUT. Проект поддержали Университет Инха в г. Ташкенте и другие организации.
Ожидается, что в конференции примут участие более 200 студентов из различных университетов Узбекистана и разработчики.
В течение дня участники конференции примут участие в презентациях, лекциях и сессиях по программированию.
Свое участие в конференции подтвердили ведущие специалисты сферы информационных технологий и стартап проектов Узбекистана.
Студенты, заинтересованные в участие в конференции, могут зарегистрироваться на сайте мероприятия — https://goo.gl/forms/LAwpLPrfe7rslUI83.
«Google I/O» — ежегодная конференция, ориентированная на разработчиков, проводимая компанией Google для обсуждения развития открытых технологий и сервисов «Google» таких как «Android», «Chrome», «Chrome OS», «Google APIs», «Google Web Toolkit», «App Engine» и т.д.
Университет Инха в г. Ташкенте проводит конференцию «Google I/O» с 2015 года. Студенты IUT являются активными участниками данной конференции. Также они принимают участие в организации мероприятия.