«Guliston neft bazasi»da manfaatlar to‘qnashuvi, mahsulotlarni noqonuniy yetkazib berish va neft mahsulotlari kamomadi aniqlandi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘iga ko‘ra, moliyaviy va komplayens nazorati yo‘nalishida korrupsiya, iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashishga, ularni kelgusida yo‘l qo‘yilishini oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbirlar davom etmoqda. Navbatdagi o‘rganish «Guliston neft bazasi» MChJda o‘tkazildi, deb xabar bermoqda kompaniya matbuot xizmati.
O‘rganish davomida neft mahsulotlarining saqlanishi, iste’molchilarga yetkazib berilishi, debitorlik, kreditor qarzdorliklar bilan ko‘plab noo‘rin xarajatlar, shuningdek, amaldagi qonunchilikka rioya qilinmaslik holatlari aniqlandi.
Jamiyat va filial rahbariyati hamda muttasadi xodimlarining o‘z vazifalariga sovuqqonlik bilan yondoshishi oqibatida Jamiyatning 2022 yil 1 mart kuni holatiga jami debitor qarzdorlik 24 692,5 mln so‘mni tashkil qilgan bo‘lib, mas’ul xodimlar tomonidan vaqtida undirish choralari ko‘rilmaganligi natijasida 9 089,2 mln so‘m «umidsiz» qarzdorlikga aylanib ulgurgan.
Jamiyat mas’ul xodimlari tomonidan 3 226,9 mln. so‘mlik neft mahsulotlari kamomadini yashirish maqsadida Klasterlar hamda faoliyat yuritilib turgan va tugatilgan fermer xo‘jaliklariga to‘lovsiz rasmiylashtirilib debitorlik qarzdorlikda aks ettirilgan.
Shuningdek, «Guliston neft bazasi» MChJ va Sirdaryo filiali qarashli AYoQShlar va FYoTShlarda jami 10 852 litr qiymati 98,2 mln so‘mlik neft mahsulotlaridan kamomadi aniqlandi va amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida mazkur mablag‘lar Jamiyat hisob raqamiga to‘liq qaytarildi.
Sirdaryo filialning 2021 yilning sentyabr oyi hisobotlarida haqiqatda mavjud korxonalardan 146,5 mln so‘mlik muddati o‘tgan debitorlik qarzdorliklari asossiz ravishda hisobotdan chiqarilib, Jamiyatning zarariga olib borilgan.
Neftni qayta ishlash zavodining neft mahsulotlarini «mas’ul saqlash» yuzasidan tuzilgan shartnoma talablari buzilgan holda Zavodga qarashli mas’ul saqlashdagi 372,0 tonna EKO dizel yoqilg‘isini belgilangan tartibda birja savdolari orqali sotib olmasdan, asossiz iste’molchilarga sotib yuborilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Jamiyat va filial mansabdor shaxslari tomonidan o‘z mansab vakolatlarini suiste’mol qilgan holda Jamiyatning hisob raqamidan 419,6 mln so‘m pul mablag‘larini shaxsiy manfaatini ko‘zlagan holda hech qanday asoslarsiz o‘zlarining plastik kartalariga o‘tkazgan va o‘z ehtiyojlari uchun ishlatib yuborilgan. Amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida aybdor xodimlardan Jamiyat hisob raqamiga to‘liq qaytarildi.
Jamiyat mansabdor shaxsi tomonidan Jamiyat balansida bo‘lgan jami 23 dona bozor qiymati jami 310,0 mln so‘mlik sig‘imlar asossiz hisobdan chiqarib Jamiyatga zarar yetkazilgan.
«O‘zbekneftgaz» AJ tizimida manfaatlar to‘qnashuvini oldini olishga qaratilgan keng ko‘lamli amaliy ishlarga qaramasdan Jamiyat mansabdor shaxslar tomonidan O‘zbekiston
Respublikasi qonun xujjatlariga zid ravishda jami 2 696,6 mln so‘mlik manfaatlar to‘qnashuvi holatlari ya’ni o‘zlarining yaqin qarindoshlariga tegishli bo‘lgan korxonalarga neft mahsulotlarini berib yuborish hamda xarid qonunchiligiga zid ravishda shartnomalar tuzish holatlari aniqlangan.
Aniqlangan holatlar bo‘yicha kamchiliklarni undirish va vaziyatga huquqiy baho berish uchun o‘rganish hujjatlari tegishli tartibda huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga taqdim etildi.

«Узбекнефтегаз»: На «Гулистанской нефтебазе» выявлены конфликт интересов, незаконные поставки продукции и недостача нефтепродуктов
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева в направлении финансового и комплаенс-контроля продолжаются профилактические мероприятия по борьбе с коррупцией, экономическими преступлениями, предотвращение их дальнейшего совершения. Очередное изучение проведено в ООО «Гулистанская нефтебаза».
В ходе проверки выявлены нецелевые расходы при хранении нефтепродуктов, поставках потребителям, дебиторской, кредиторской задолженности, а также случаи не соблюдения действующего законодательства.
В результате хладнокровного отношения руководства и ответственных работников общества, филиала к своим обязанностям общая дебиторская задолженность общества по состоянию на 1 марта 2022 года составила 24 692,5 млн. сумов, а в результате непринятия ответственными работниками мер по своевременному взысканию образовалась безнадежная задолженность в размере 9 089,2 млн. сумов.
Ответственными работниками Общества в целях сокрытия дефицита нефтепродуктов на 3 226,9 млн сумов кластерам, действующим и ликвидированным фермерским хозяйствам оформлены формы без оплаты и отражены в дебиторской задолженности.
Также, в АЗС и СРТФ, принадлежащих ООО «Гулистанская нефтебаза» и Сырдарьинскому филиалу, выявлена недостача 10 852 литра нефтепродуктов на общую сумму 98,2 млн. сумов. И в результате проведенных мер данные средства полностью возмещены на счет общества.
В отчетах Сырдарьинского филиала за сентябрь 2021 года фактически списана с действующих предприятий просроченная дебиторская задолженность на сумму 146,5 млн. сумов, что привело к убыткам общества.
В нарушение требований договора нефтеперерабатывающего завода по «ответственному хранению» нефтепродуктов допущена реализация 372,0 тонн дизельного топлива ЭКО на ответственном хранении, необоснованным потребителям без приобретения через биржевые торги в установленном порядке.
Должностные лица общества и филиала, злоупотребляя свои должностные обязанности, в личных интересах перечислили на свои пластиковые карты 419,6 млн. сум денежных средств со счета общества и использовали их для собственных нужд.
В результате принятых мер из виновных сотрудников полностью возмещена сумма на счет Общества.
Должностным лицом общества причинен ущерб обществу путем необоснованного списания имеющихся на балансе общества 23 единиц емкостей общей рыночной стоимостью 310,0 млн. сумов.
Несмотря на широкомасштабную практическую работу, направленную на предотвращение конфликта интересов в системе АО «Узбекнефтегаз», Обществом выявлены факты конфликта интересов должностных лиц и допущение нарушения законодательства Республики Узбекистан на общую сумму 2 696,6 млн сумов, то есть передачи нефтепродуктов предприятиям, принадлежащим их близким родственникам, и заключения договоров в нарушение закупочного законодательства.
Документы исследования были представлены в правоохранительные органы в установленном порядке для взыскания недостачи по выявленным фактам и правовой оценки ситуации.