Gurbanguli Berdimuhamedov muhim kun haqida iliq fikrlarini bildirdi
Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi yig‘ilishida 2021-yil 25-mayda — Ashxobodning 140 yilligi kuni munosabati bilan eng birinchi tug‘ilgan chaqaloqlarga qanday ism qo‘yilishi ma’lum bo‘ldi. Bu haqda «Turkmenportal» xabar bermoqda.
«25-may kuni tug‘ilgan birinchi o‘g‘il bolaga Paytagt yoki Ashxobod, qizga Merjen yoki Maya ismini berish ramziy ma’noga ega. Bu poytaxtga muhabbat, uning tarixiga hurmat, xalqning baxtli hayotidan faxrlanishni e’tirof etishning o‘ziga xos belgisi bo‘ladi», — deydi Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov Turkmaniston televideniyesidagi «Vatan»yangiliklar dasturi efirida.
Turkmanchadan tarjima qilingan «Paytagt» so‘zi «poytaxt», «Merjen» esa «marvarid» degan ma’noni anglatadi.
Yangi tug‘ilgan chaqaloqlarga sovg‘alar berish, ushbu lahzalarni ularning oila a’zolari uchun unutilmas qilib o‘tkazish uchun rahbarlarga kerakli ko‘rsatmalar berib o‘tilgan.

Стало известно, какими именами нарекут первых новорождённых в день 140-летия Ашхабада
На состоявшемся сегодня заседании Кабинета Министров Туркменистана стало известно, какими именами нарекут первых новорождённых 25 мая 2021 года – в день 140-летия Ашхабада.
«Будет символичным первому родившемуся 25 мая мальчику дать имя Пайтагт или Ашхабад, а девочке – Мерджен или Мая. Это будет своеобразным знаком признания любви к столице, уважения к её истории, гордости за счастливую жизнь народа», – сказал Президент Гурбангулы Бердымухамедов в эфире информационной программы «Ватан» туркменского телевидения.
В переводе с туркменского слово «Пайтагт» означает «столица», а «Мерджен» – «жемчужина».
Отметив, что вручение новорождённым детям подарков сделает эти моменты незабываемыми для их семей, глава государства адресовал соответствующим руководителям конкретные поручения.