20 noyabr kuni Toshkentda komplayens standartlarini samarali joriy etishga bag‘ishlangan «Hamkoringizni biling: samarali vositalar» nomli xalqaro darajadagi forum bo‘lib o‘tadi. Forumga kompaniyalar egalari va yuqori boshqaruv xodimlari, shuningdek, qonunchilik va axloq me’yorlariga rioya qilish bo‘yicha jamoalar taklif etilmoqda. Tadbir tashkilotchisi — VEON guruhiga kiruvchi Beeline Uzbekistan.
Komplayens bo‘limlarining asosiy vazifasi — tashkilot tomonidan qonunchilik, me’yorlar va standartlarning ehtimoliy buzilishi bilan bog‘liq xatarlarning oldini olishdan iborat. Bunday bo‘limlar dunyo yetakchi kompaniyalari, jumladan O‘zbekistondagi kompaniyalar tarkibiga kiradi. Ular bajaradigan ishning ahamiyati nihoyatda yuqori: ish joylaridagi korrupsiya, o‘g‘irlik va suiiste’mol holatlari nafaqat moliyaviy jihatdan xavf tug‘diradi, balki obro‘ga jiddiy putur yetkazadi. Shu sababli, bunday tahdidlardan himoyalanishning eng yaxshi tajribalarini almashish alohida ahamiyatga ega.
VEON guruhi kompaniyalari komplayens sohasida katta tajribaga ega va axloqiy biznes g‘oyalarini ulashishga intiladi. 2022 yilda Beeline Uzbekistan «Komplayens bo‘yicha biznes» nomli birinchi ochiq forumning tashabbuskori bo‘lgan. 2024 yilning noyabr oyidagi forum ushbu strategiyani davom ettiradi.
«Komplayens — ko‘p qirrali yo‘nalish bo‘lib, har bir tadbir o‘ziga xos jihatlariga ega. Bu yil biz asosiy e’tiborni hamkorlar bilan munosabatlarga va bu sohadagi xatarlarni kamaytirishga qaratamiz. Xususan, kontragentlarni tekshirishdagi «qizil bayroqlar» haqida so‘z yuritamiz. Ishonchimiz komilki, ushbu ma’lumotlar O‘zbekiston kompaniyalari vakillariga foydali bo‘ladi va o‘z komplayens dasturlarini rivojlantirishda yordam beradi», – deydi Beeline Uzbekistan etika va komplayens xizmati rahbari Alina Akchurina.
Forumning asosiy mavzulari — hamkorlarni samarali tekshirish usullari, AML/CFT choralari (pul yuvish, terrorizm va ekstremizmni moliyalashtirishning oldini olish), shuningdek, sanksiya rejimiga rioya qilish masalalaridir.
Forum ishida VEON Group’ning xalqaro ekspertlari: etika va komplayens bo‘yicha direktor Gabriela Guterrez va tergov bo‘yicha bosh direktor Sarvat Salauddin ishtirok etadi. Ular o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashib, xalqaro komplayens amaliyoti haqida so‘zlab berishadi.
Forum 20 noyabr kuni Toshkentdagi Courtyard by Marriott mehmonxonasida soat 9:30 da boshlanadi. Ishtirok etish bepul.
15 noyabrgacha quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tish mumkin: https://clck.ru/3EFB8n.
Tadbirga Teams orqali masofadan ham ulanish mumkin: https://clck.ru/3EFBod.
Beeline Uzbekistan’da 1,9 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006 yilda O‘zbekiston bozoriga kirib kelgan VEON shu davrgacha mamlakat telekommunikatsiya sanoatiga 1,4 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritgan. “Unitel” MChJ O‘zbekistondagi eng yirik soliq to‘lovchilardan biri. Kompaniya O‘zbekistonda Beeline SB faoliyati ostida xizmat ko‘rsatib 2 milliard dollarga yaqin soliqlar to‘lagan.

«Знай своего партнера: как комплаенс помогает бизнесу расти без риска» – Beeline Uzbekistan приглашает на форум в Ташкенте
20 ноября в Ташкенте состоится форум международного уровня «Знай своего партнера: инструменты, которые работают», посвященный эффективному внедрению стандартов комплаенса. К участию приглашаются владельцы и топ-менеджеры компаний, а также команды по соблюдению законодательных и этических норм. Организатор мероприятия – Beeline Uzbekistan, часть Группы VEON.
Главная задача подразделений по комплаенсу – предотвращение рисков, связанных с возможными нарушениями законодательства, норм и стандартов организации. Эти подразделения входят в структуру ведущих компаний мира, включая компании в Узбекистане. Значение их работы трудно переоценить: случаи коррупции, хищений и злоупотреблений на рабочих местах представляют угрозу не только с финансовой стороны, но и несут серьезные репутационные риски. Обмен лучшими практиками защиты от подобных угроз имеет особую важность.
Компании Группы VEON накопили значительный опыт в области комплаенса и стремятся делиться идеями этичного бизнеса. В 2022 году Beeline Uzbekistan стал инициатором I открытого форума «Бизнес по комплаенсу». Ноябрьский форум 2024 года продолжает эту стратегию.
«Комплаенс – это многогранное направление, и каждое мероприятие имеет свои особенности. В этом году мы сосредоточимся на взаимоотношениях с партнерами и снижении рисков в этой сфере. В частности, расскажем о 'красных флагах' при проверке контрагентов. Уверены, что эта информация будет полезна представителям узбекских компаний и поможет в развитии собственных программ комплаенса», – комментирует руководитель службы по этике и комплаенсу Beeline Uzbekistan Алина Акчурина.
Ключевые темы форума – методы эффективной проверки партнеров, меры AML/CFT (предотвращение отмывания денег, финансирования терроризма и экстремизма), а также соблюдение санкционного режима.
В работе форума примут участие международные эксперты из VEON Group: Габриэла Гутьеррес, директор по этике и комплаенсу, и Сарват Салауддин, главный директор по расследованиям. Они поделятся своим опытом и расскажут о международных практиках комплаенса.
Форум пройдет 20 ноября в отеле Courtyard by Marriott в Ташкенте, начало в 9:30. Участие бесплатное.