«Toshkent shahrida ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Prezident farmoniga ko‘ra, atmosfera havosining PM 2.5 zarralari bilan ifloslanish manbalarini aniqlash uchun Atmosfera havosini chuqur o‘rganishga qaratilgan maxsus laboratoriya tashkil qilinadi.
2026-yil bahor hamda kuz mavsumlarida Toshkent shahrining 33 km uzunligidagi kichik halqa yo‘li bo‘ylab «Yashil koridor» loyihasi amalga oshiriladi.
2026-yil 1-aprelgacha «Yashil Toshkent» master rejasi ishlab chiqiladi.
Toshkent shahrining barcha tumanlarida «yashillik» darajasi past bo‘lgan 3 tadan uzunligi 5 kmdan kam bo‘lmagan ko‘chalarni tanlab olish orqali «Soyali sayr ko‘cha»si tashkil qilinadi.
Shuningdek, tadbirkorlar va fuqarolar tomonidan maishiy havo tozalash uskunalari (TIF TN kod 8509 80) O‘zbekiston hududiga olib kirilganda bojxona bojidan ozod etiladi.

Очистители воздуха освобождены от таможенных пошлин
Ранее сообщалось, что президент Шавкат Мирзиёев подписал указ «О неотложных мерах по улучшению экологической ситуации в городе Ташкенте».
Согласно указу, для выявления источников загрязнения атмосферного воздуха частицами PM 2.5 будет создана специальная лаборатория по глубокому изучению атмосферного воздуха.
Весной и осенью 2026 года вдоль малого кольцевого шоссе Ташкента протяжённостью 33 км будет реализован проект «Зелёный коридор».
До 1 апреля 2026 года будет разработан мастер-план «Зелёный Ташкент».
Во всех районах Ташкента будут выбраны по три улицы длиной не менее 5 км с низким уровнем озеленения, на которых создадут «Тенистые прогулочные улицы».
Также при ввозе в Узбекистан бытовых воздухоочистителей предприниматели и граждане будут освобождены от уплаты таможенной пошлины.