Hindiston bilan AKT sohasidagi hamkorlik kuchaytiriladi
Shu yilning 5-9-avgust kunlari Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi Hindistonning Nyu-Deli shahrida bo‘ldi. Bu yerda Hindiston elektronika va axborot texnologiyalari vazirligi hamda uning tizimidagi tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorlik bo‘yicha takliflar tayyorlangan edi, deb xabar bermoqda vazirlik axborot xizmati.
Tashrif doirasida Dehli shahridagi Hindiston texnologiyalar instituti va Dehli texnologiyalar universiteti rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Hindiston ta’lim muassasalari va Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘rtasida o‘zaro talabalar almashish, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish, o‘qituvchilar malakasini oshirish, shuningdek davlat grantlari asosida o‘zbekistonlik talabalarning o‘qishiga joy ajratish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgandi.
Javoharla’l Neru nomidagi O‘zbekiston-Hindiston o‘quv markazi faoliyatini takomillashtirish masalasi bo‘yicha Yetakchi hisoblash markazi bilan hamkorlik rivojlanmoqda. Unga ko‘ra, texnik universitet talabalari va davlat xizmatchilari hamda mutaxassislariga kompyuter va tizim injiniringi, ma’lumotlar almashish va dasturlashtirish fanlari bo‘yicha ta’lim berish ko‘zda tutilmoqda.
Shuningdek, «Elektron hukumat» tizimini rivojlantirish markazi va Hindiston axborot texnologiyalari markazi o‘rtasida elektron hukumatning qator yo‘nalishlari: elektron tibbiyot, elektron ta’lim, elektron parlament, biznes jarayonlarni avtomatlashtirish va boshqalar bo‘yicha davlat xizmatchilarini o‘qitishni tashkil etish bo‘yicha hamkorlik qilish yuzasidan kelishuvga erishilgan.

Сотрудничество с Индией в IT-сфере будет усилено
5-9 августа 2018 года делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций посетила Нью-Дели, Индия, где были подготовлены предложения по сотрудничеству и взаимодействию с Министерством электроники и информационных технологий Индии и его подведомственными организациями. По результатам переговоров достигнута договоренность о подписании между министерствами Меморандума о сотрудничестве.
В рамках визита проведены встречи с руководством Индийского института технологий г. Дели и Делийского технологического университета. Достигнуты договоренности по организации сотрудничества между индийскими учебными заведениями и Ташкентским университетом информационных технологий в области обмена студентами, совместного проведения научных исследований, повышения квалификации узбекских преподавателей, а также выделение мест для обучения узбекских студентов на основе государственных грантов.
Развивается сотрудничество с Центром развития передовых вычислений по вопросу совершенствования деятельности Узбекско-индийского учебного центра имени Джавахарлал Неру в части обучения студентов технических университетов и государственных служащих и специалистов по предметам компьютерного и системного инжиниринга, обработки данных и программирования.
Достигнута договоренность о подписании соглашения о сотрудничестве между Центром развития системы «Электронное правительство» и Центром информационных технологий Индии для организации обучения государственных служащих в области электронного правительства по направлениям: электронная медицина, электронное образование, электронный парламент, автоматизация бизнес процессов и другие.