Hindiston O‘zbekistonga shakar ortilgan mashinalar karvonini yubordi
Hindiston ilk bor O‘zbekistonga tijorat yukini Pokiston va Afg‘oniston orqali tranzit qilib jo‘natdi. 140 tonna yuk (asosan shakar) ortilgan mashinalar karvoni Kobuldan Toshkentga jo‘nab ketdi. Bungacha yuk «Mumbay – Karachi – Torkham» yo‘nalishi bo‘ylab kelgan.
Yuk jo‘natilishi Hindiston tomonidan xususiy ravishda tashkil etilgan. O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi tranzit savdosi to‘g‘risidagi kelishuv uni amalga oshirish imkonini berdi.
«Endi bu [транзит] muntazam ravishda amalga oshiriladi. O‘zbekiston Pokiston portlari orqali istalgan davlatdan mahsulot olib kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi», — dedi Pokiston rasmiysi.
Eslatib o‘tamiz, imtiyozli savdo bo‘yicha kelishuvlar tuzilganidan so‘ng Pokiston O‘zbekistonga go‘sht yetkazib bera boshlagan edi.

Индия отправила в Узбекистан колонну грузовиков с сахаром
Индия впервые отправила в Узбекистан коммерческий груз транзитом через Пакистан и Афганистан. Колонна грузовиков со 140 тоннами товаров (в основном, сахара) выехала из Кабула в Ташкент. До этого груз шёл по маршруту «Мумбай - Карачи - Торхам».
Отправка груза была организована индийской стороной в частном порядке. Осуществить её позволило соглашение о транзитной торговле между Узбекистаном и Пакистаном.
«Теперь это [транзит] перейдёт на регулярную основу. Узбекистан сможет импортировать товары из любой страны через порты Пакистана», — сообщил пакистанский чиновник.
Напомним, после заключения соглашений о преференциальной торговле Пакистан начал поставки мяса в Узбекистан.