2026 yil 16 aprel kuni Huawei “Advancing Industrial All Intelligence” mavzusi ostida yillik Hamkorlar sammitini o‘tkazdi. Tadbir kompaniya hamkorlari, mijozlari va AKT hamjamiyati vakillarini birlashtirib, turli sohalarda intellektual transformatsiyani tezlashtirish uchun yangi amaliyotlar va yechimlarni muhokama qilishga bag‘ishlandi. Taqdim etilgan yangi avlod AKT yechimlari, intellektual ilovalar va raqamli tizimlar iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, biznes jarayonlarini soddalashtirish va samaradorligini oshirish hamda yangi o‘sish nuqtalarini topishga xizmat qiladi.
100 dan ortiq ishtirokchilarni jamlagan tadbirda Huawei Enterprise bo‘limi O‘zbekistonda barcha tomonlar uchun foydali bo‘lgan barqaror hamkorlik ekotizimini rivojlantirishga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi. Bu esa chuqur integratsiya va qo‘shma innovatsiyalarni joriy etish orqali amalga oshirilmoqda.
Tadbirni Teylor Chjou, Huawei Enterprise’ning Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mintaqasi savdo bo‘yicha vitse-prezidenti ochib berdi. U sanoatlarning intellektuallashuvi mamlakatlar raqobatbardoshligi, korxonalar innovatsionligi va ularning uzoq muddatli o‘sishining asosi ekanini ta’kidladi.
“Intellektual transformatsiya yo‘lida hamkorlar bu jarayonning shunchaki ishtirokchilari emas, balki uning harakatlantiruvchi kuchidir. Samarali transformatsiya uchun quyidagilar zarur: texnologik innovatsiyalar, sohaviy ekspertiza, mahalliy darajada xizmat ko‘rsatish imkoniyatlari hamda ekotizim doirasidagi hamkorlik. Hamkorlarning fidoyiligi, professionalligi va innovatsion yondashuvi O‘zbekiston va Markaziy Osiyoda ko‘plab muhim raqamli transformatsiya loyihalarini amalga oshirish imkonini berdi. Biz umumiy maqsadga qarab intilamiz, bu sanoatlarning umumiy intellektualligi yo‘lida hamkorlikdir” — dedi Teylor Chjou.
Toni Yan, Huawei Uzbekistan Enterprise direktori, 2025 yilda Huawei’ning korporativ segmentdagi faoliyati natijalari bilan o‘rtoqlashdi hamda raqamli transformatsiya sohasidagi barqaror o‘sish va hamkorlar uchun xizmatlarini kengaytirish imkoniyatlarini ta’kidladi.
“O‘tgan yili biz O‘zbekistonda 10 dan ortiq sohaviy etalon loyihalarni amalga oshirdik. Ular qatoriga davlat infratuzilma loyihalari, madaniy ob’yektlarni raqamlashtirish, bank sektori va chakana savdo sohasidagi loyihalar kiradi. Bu esa davlat, korxonalar va biznesning turli iqtisodiy hamda ijtimoiy sohalarda raqamli transformatsiyani jadallashtirishga bo‘lgan intilishini yana bir bor namoyon etadi. Ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlari (R&D)ga katta sarmoya kiritadigan kompaniya sifatida biz mijozlarimiz va hamkorlarimizga ilg‘or mahsulotlar hamda ta’lim dasturlarini taqdim etishda davom etamiz, bu esa “Raqamli O‘zbekiston” strategiyasini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi,” — dedi u.
Kompaniya hamkorlik ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha so‘nggi tashabbuslar haqida ham yangilangan ma’lumot berdi, bunda o‘zaro o‘sish va ishonchli raqamli infratuzilmani rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratilgan. Ushbu yondashuv hamkorlarni rag‘batlantirish, amaliy qo‘llab-quvvatlash, iqtidorlarni rivojlantirish, raqamli vositalarni takomillashtirish va innovatsion mahsulot yechimlarini taqdim etishga qaratilgan asosiy investitsiyalarga tayanadi. Strategiyaning maqsadi — turli sohalardagi mijozlarga muvaffaqiyatli raqamli va intellektual transformatsiyani amalga oshirishda yordam berish uchun hamkorlar bilan yelkama-yelka ishlashdir.
Tadbir davomida kompaniya ekspertlari turli sohalar uchun innovatsion amaliyotlar to‘plamini ham taqdim etdilar, bu esa barcha yo‘nalishlarda intellektuallikka erishishga qaratilgan. Reshat Boltayev, Huawei’ning O‘zbekistondagi AKT yechimlari arxitektori, o‘z nutqida tarmoq infratuzilmasi va ma’lumotlarni saqlash tizimlaridan tortib xavfsizlik platformalarigacha bo‘lgan texnologik yechimlar portfelining asosiy elementlarini ta’kidlab o‘tdi:
• samarali raqamli muhitni yaratish uchun Xinghe Intelligent Campus asosidagi aqlli kampus tarmoqlari va yechimlari;
• Xinghe Intelligent Unified SASE, Anti-Ransomware va iGuard Spycam yechimlari asosida xavfsizlik va ma’lumotlarni himoya qilish bo‘yicha yagona yondashuvlar;
• yuqori ishonchlilik va o‘rnatilgan himoyaga ega New-Gen OceanStor Dorado zamonaviy ma’lumotlarni saqlash tizimlari;
• hamkorlik va o‘zaro aloqani ta’minlovchi IdeaHub CloudLink platformalari;
• sanoatni intellektuallashtirish uchun videoanalitika va infratuzilma monitoringi yechimlari.
Sammit AKT hamjamiyati uchun yana bir muhim muloqot maydoniga aylandi — unda qo‘shma loyihalar muhokama qilindi va strategik hamkorlik mustahkamlandi. Tadbir an’anaviy tarzda O‘zbekistonda qo‘shma raqamli rivojlanishga hissa qo‘shgan hamkorlarni taqdirlash marosimi bilan yakunlandi.
Huawei O‘zbekistonda 26 yildan ortiq faoliyat yuritib kelmoqda, AKT infratuzilmasini mustahkamlash, intellektual texnologiyalar va raqamli platformalarni joriy etish bilan faol shug‘ullanmoqda. Bu orqali kompaniya barcha soha va tashkilotlarga yanada moslashuvchan, samarali va dinamik bo‘lishga yordam bermoqda. Kompaniya butun Markaziy Osiyo mintaqasida mustahkam intellektual asos yaratishga intilmoqda. 2026 yil 4–5 may kunlari ilg‘or yechimlar va ekspert qarashlar GITEX Central Asia and Caucasus 2026 doirasida «Atakent» Xalqaro ko‘rgazmalar Markazida, Qozog‘izistonning Olmaota shahrida namoyish etiladi. Ushbu tadbirda kompaniya strategik homiy sifatida ishtirok etadi.

16 апреля 2026 года компания Huawei провела ежегодный Партнёрский саммит под общей темой «Advancing Industrial All Intelligence». Мероприятие объединило партнёров компании, клиентов и представителей ИКТ-сообщества с целью изучения новых практик и решений для ускорения интеллектуальной трансформации различных индустрий и отраслей. Представленные ИКТ решения нового поколения, интеллектуальные приложения и цифровые системы способны привести к экономическому росту, облегчению и повышению эффективности бизнес-операций и поиску новых точек роста.
Объединив более 100 участников, корпоративное подразделение Huawei Enterprise продолжает следовать своей приверженности развития благоприятной экосистемы партнёров в Узбекистане, выгодной для всех участников за счёт более глубокой интеграции и внедрения совместных инноваций.
Мероприятие открыл Вице-президент по продажам Huawei Enterprise в регионе Ближнего Востока и Центральной Азии Тейлор Чжоу (Taylor Zhou), отметив, что интеллектуальность индустрий стала основой конкурентоспособности стран, инновационности предприятий и их дальнейшего долгосрочного роста.
«На пути интеллектуальной трансформации партнёры — не просто участники этого процесса, а его движущая сила. Для эффективной трансформации необходимы: технологические инновации, отраслевая экспертиза, возможности оказания услуг на местном уровне, сотрудничество в рамках экосистемы. Преданность делу, профессионализм и новаторство партнёров позволили реализовать многие из важнейших проектов цифровой трансформации в Узбекистане и в Центральной Азии. Мы следуем общей миссии – сотрудничество на благо всеобщей интеллектуальности индустрий», поделился Тейлор Чжоу.
Директор Huawei Uzbekistan Enterprise, Тони Янь, поделился результатами деятельности Huawei в корпоративном сегменте в 2025 году, подчеркнув устойчивый рост в области цифровой трансформации и возможности для партнёров расширить свои услуги.
«В прошлом году мы реализовали более 10 отраслевых эталонных проектов в Узбекистане, включая государственные инфраструктурные проекты, цифровизацию культурных объектов, банковского сектора, сектора розничной торговли, что еще раз демонстрирует стремление государства, предприятий и бизнеса ускорить цифровую трансформацию различных экономических и социальных сфер. Будучи компанией, которая значительно инвестирует в НИОКР, мы продолжим предоставлять нашим клиентам и партнёрам передовые продукты и образовательные программы для поддержки стратегии развития Цифрового Узбекистана».
Компания предоставила обновлённую информацию о последних усилиях по развитию партнёрской экосистемы, где приоритет отдаётся взаимному росту и развитию надёжной цифровой инфраструктуры. Данный подход построен на основных инвестициях в стимулирование партнёров, оказание практической поддержки, развитие талантов, развитие цифровых инструментов и предоставление инновационных продуктовые решения. Цель стратегии — работать рука об руку с партнёрами, чтобы помочь клиентам в различных отраслях добиться успешной цифровой и интеллектуальной трансформации.
В ходе мероприятия эксперты компании также представили серию инновационных практик для различных отраслей с тем, чтобы достичь интеллектуальности по всем направлениям. Решат Болтаев, архитектор ИКТ решений Huawei в Узбекистане, в своём выступлении выделил ключевые элементы портфеля технологических решений от сетевой инфраструктуры и систем хранения данных до платформ безопасности:
• интеллектуальные кампусные сети и решения для построения эффективной цифровой среды Xinghe Intelligent Campus;
• унифицированные подходы к обеспечению безопасности и защиты данных на базе решений Xinghe Intelligent Unified SASE, Anti-Ransomware и iGuard Spycam;
• современные системы хранения данных New-Gen OceanStor Dorado с высокой надёжностью и встроенной защитой;
• платформы IdeaHub CloudLink для совместной работы и взаимодействия;
• решения для индустриальной интеллектуализации, включая видеoаналитику и мониторинг инфраструктуры.
Саммит стал очередной платформой для общения ИКТ-сообщества, обсуждения совместных проектов и налаживания стратегического взаимодействия и традиционно завершился церемонией награждения партнёров, которые внесли вклад в совместное цифровое развитие Узбекистане.
Компания Huawei осуществляет свою деятельность в Узбекистане более 26 лет, активно занимаясь укреплением ИКТ инфраструктуры, внедряя интеллектуальные технологии и цифровые платформы, чтобы помочь всем отраслям и организациям стать более гибкими, эффективными и динамичными. Компания стремится заложить прочный интеллектуальный на всём Центральноазиатском пространстве. С 4 по 5 мая передовые решения и экспертное видение будет представлено на GITEX Central Asia and Caucasus 2026 в Международном выставочном центре «Атакент», г. Алматы, Казахстан, где компания выступает в качестве стратегического спонсора.