Markaziy bankning ma’lum qilishicha, «Humans companies» AJ va «Octagram» AJ tashkilotlari o‘rtasida 2025-yil 10-aprelda 32-sonli shartnoma imzolangan bo‘lib, unga muvofiq, Humans agent sifatida o‘z mijozlariga to‘lov xizmatlarini (to‘lov va P2P pul o‘tkazmalari) yetkazib berishni boshlagan.
Kecha, 8-dekabr kuni soat 08:30 atrofida esa Markaziy bankka fuqarolar tomonidan Humans ilovasi orqali mablag‘lar yechib olingani haqida murojaatlar kelib tushgan. Ushbu holat yuzasidan Markaziy bank o‘z vakolatlari doirasida «Octagram» AJ (Paylov – savdo belgisi) bilan bog‘lanib, xavfsizlik talablariga rioya etilishini ta’minlash va ehtimoliy zaifliklarni bartaraf etish maqsadida P2P amaliyotlarini to‘xtatish bo‘yicha ko‘rsatma bergan.
9-dekabr holatiga ko‘ra, Humans mobil ilovasi orqali «Octagram» AJ (Paylov – savdo belgisi) tomonidan olib borilayotgan barcha to‘lov xizmatlari vaqtincha to‘xtatilgan.
Markaziy bank, o‘z navbatida, Uzcard va Humo kartalari orqali amalga oshiriladigan to‘lov va o‘tkazmalar odatiy tartibda ishlayotgani va kartalardan boshqa bank hamda to‘lov tashkilotlari ilovalarida foydalanish imkoniyati ham saqlanib qolganini ma’lum qildi.
«Ayni paytda mazkur holat yuzasidan tezkor tekshiruv ishlari boshlangan bo‘lib, barcha shubhali tranzaksiyalar, texnik jarayonlar va platformalar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik to‘liq o‘rganilmoqda.

С банковских карт, привязанных к приложению Humans, массово списали деньги без разрешения
В социальных сетях распространились сообщения о том, что с банковских карт, привязанных к приложению Humans, без ведома пользователей были списаны денежные средства.
По информации Центробанка, между АО Humans companies и АО Octagram 10 апреля 2025 года был подписан договор №32, согласно которому Humans, выступая в роли агента, начал предоставлять своим клиентам платёжные услуги — оплату и P2P-переводы.
Вчера, 8 декабря, примерно в 08:30, в Центральный банк начали поступать обращения граждан о списании средств через приложение Humans. В связи с этим регулятор, действуя в рамках своих полномочий, связался с АО «Octagram» (торговая марка Paylov) и дал указание приостановить P2P-операции для обеспечения соблюдения требований безопасности и устранения возможных уязвимостей.
По состоянию на 9 декабря все платёжные услуги, которые АО «Octagram» осуществляло через мобильное приложение Humans, временно остановлены.
При этом Центральный банк сообщил, что платежи и переводы по картам Uzcard и Humo продолжают работать в штатном режиме. Пользователи также могут свободно использовать свои карты в приложениях других банков и платёжных организаций.
«В настоящее время по данному инциденту начаты оперативные проверки. Всесторонне изучаются все подозрительные транзакции, технические процессы и практическое взаимодействие между платформами.
По итогам проверки будет представлена дополнительная официальная информация. При необходимости вы можете обратиться в правоохранительные органы в установленном порядке», — говорится в сообщении регулятора.