ICTWEEK 2023: Innovatsiyalardan ta’limgacha raqamli rivojlanish
Toshkentda ICTWEEK UZBEKISTAN 2023 axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi boshlandi, Huawei kompaniyasi mahalliy AKT hamjamiyatining faol ishtirokchisi sifatida haftalik dasturi doirasida ICT EXPO axborot texnologiyalari ko‘rgazmasi va forumlarda o‘zining raqamli yechimlarini taqdim etmoqda. Kompaniya stendida telekommunikatsiya segmenti uchun ilg‘or yechimlar, yangi «aqlli» shaharlar, korxonalar, davlat va moliya sektorlari, ta’lim muassasalari, shuningdek, uy xo‘jaliklari uchun raqamli yechimlar taqdim etilgan.
24-27 oktyabr kunlari Toshkentda O‘zbekiston AKT sektoridagi asosiy tadbirlardan biri bo‘lgan ICTWEEK 2023 bo‘lib o‘tadi. Huawei kompaniyasi har yili haftaning asosiy tadbirlarida, jumladan, ICT EXPO 2023 ko‘rgazmasida, sun’iy intellekt, IT sohasiga investitsiyalar bo‘yicha forumlarda, Markaziy Osiyo IPv6 sammitida ishtirok etadi hamda Seeds for the Future 2023 loyihasi talabalari IT ta’lim forumi doirasida ta’lim dasturida ishtirok etish bo‘yicha muvaffaqiyatli tajribalari bilan o‘rtoqlashadilar.
ICTWEEK 2023 ning ochilish marosimida Huawei sho‘ba korxonalari direktorlar kengashi vakili janob Syu Xay kirish nutqi bilan so‘zga chiqdi. U kompaniyaning ilg‘or texnologiyalarni joriy etish nuqtai nazaridan O‘zbekistonning raqamli transformatsiyasini qo‘llab-quvvatlash borasidagi qarashlari bilan o‘rtoqlashdi, shuningdek, mamlakatda AKT bo‘yicha kadrlar tayyorlash muhimligini ta’kidladi. «Raqamli asrda iqtisodiy o‘sishda raqamli iste’dodlar muhim rol o‘ynaydi. Huawei Seeds for the Future, AKT Akademiyalari va ICT Competition kabi qator ta’lim dasturlari orqali AKT sohasidagi iste’dodlarni doimiy ravishda rivojlantirishga intiladi. Biz nafaqat universitet talabalari, balki tajribali soha mutaxassislarini ham qamrab olishga harakat qilmoqdamiz, bu esa barcha uchun raqamli ko‘nikmalarga ega bo‘lish imkonini beradi», — dedi Syu Xay.
O‘zbekistonda IT-ta’limni rivojlantirish va yoshlar o‘rtasida axborot texnologiyalarini ommalashtirishning ijobiy dinamikasini qayd etgan Syu Xay, shuningdek, 2023 yil 17 oktyabrda Pekinda Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan imzolangan memorandum doirasida mamlakatda IT-ta’limni yanada qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha rejalar bilan o‘rtoqlashdi.
Ochilish marosimida Huawei Cloud Core Network Marketing bo‘limi prezidenti janob Orfeus Lyu ham «Embracing the Future Network Striding Towards the Intelligent World» (Intellektual dunyo sari kelajak tarmoqlari) mavzusidagi taqdimoti bilan ishtirok etdi va 5.5G texnologiyalarini taqdim etdi, ular aloqa chegaralarini kengaytiradi va foydalanuvchilar uchun turli xildagi xizmatlar va ilovalarni taklif qiladi. «5G imkoniyatlari tufayli intellektual dunyo tobora yaqinlashmoqda va «Raqamli O‘zbekiston 2030» strategiyasini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Huawei kompaniyasi korxonalar, uylarni raqamlashtirish va aholiga raqamli xizmatlar ko‘rsatish imkonini beruvchi 5G‘ga yo‘naltirilgan taqsimlangan tarmoqni joriy qilmoqda», – dedi Orfeus Lyu.
Kompaniya stendida telekommunikatsiya segmenti uchun ilg‘or yechimlar, shuningdek, uyali aloqa xizmatlarining oxirgi foydalanuvchilari va uy xo‘jaliklari uchun turli ilovalar va xizmatlar, yangi «aqlli» shaharlar, korxonalar, sanoat, davlat va moliya sektorlari, ta’lim muassasalari uchun bulutli texnologiyalar, aqlli kameralar va sun’iy intellektga ega platformalarga asoslangan raqamli yechimlar taqdim etilgan. Soha mutaxassislari ekologik toza ma’lumotlar markazlari uchun energiya tejovchi yechimlar, billing tizimlari uchun aloqa operatorlari uchun dasturiy yechim, shuningdek, Mobile Money 2.0 va Pangu Model yechimlari bilan tanishishlari mumkin. Pangu Model - bu sun’iy intellektga ega yangi yechim bo‘lib, u turli ssenariylarda, ham aloqa operatorlarining qo‘ng‘iroq markazlarida, ham turli sohalarda, masalan, ob-havo sharoitlarini prognoz qilishda qo‘llaniladi.
Intellektual qurilmalar ishqibozlari uchun kompaniya O‘zbekiston bozorida XMAGE ultra-kamerali P60 va Nova 11 seriyali smartfonlar hamda bir qator taqiladigan qurilmalar kabi yangi mahsulotlarni taqdim etdi.
Huawei AKT haftaligining Platinum homiysi sifatida barchani o‘z ko‘rgazma maydoniga tashrif buyurishga, shuningdek, kompaniya spikerlari Raqamli O‘zbekiston uchun ilg‘or yechimlarni taqdim etadigan ICTWEEK 2023 doirasidagi tadbirlarda ishtirok etishga taklif qiladi.

ICTWEEK 2023: Цифровое развитие от инноваций до образования
В Ташкенте стартовала неделя информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK UZBEKISTAN 2023. Компания Huawei, будучи активным участником местного ИКТ сообщества, представляет свои цифровые решения на выставке информационных технологий ICT EXPO и на форумах в рамках программы недели. На стенде компании представлены передовые решения для телеком сегмента, цифровые решения для новых «умных» городов, предприятий, государственного и финансового секторов, образовательных учреждений, а также для домовладений.
С 24-го по 27-е октября в Ташкенте проходит ICTWEEK 2023 – одно из основных событий в ИКТ сфере Узбекистана. Компания Huawei на ежегодной основе принимает участие в основных мероприятиях недели, включая выставку ICT EXPO 2023, форумы на тему Искусственного Интеллекта, Инвестиций в IT-сектор, центральноазиатский IPv6 саммит, а также студенты проекта Seeds for the Future 2023 поделятся своим успешным опытом участия в образовательной программе на форуме IT образования.
На церемонии открытия ICTWEEK 2023 с приветственной речью выступил представитель совета директоров дочерних компании Huawei г-н Сю Хай. Он поделился видением компании по поддержке цифровой трансформации Узбекистана с позиции внедрения передовых технологий, а также отметил важность подготовки ИКТ кадров в стране. «В цифровую эпоху цифровые таланты играют ключевую роль в стимулировании экономического роста. Компания Huawei стремится постоянно развивать таланты в области ИКТ, реализуя ряд образовательных программ, таких как Seeds for the Future, ИКТ Академии, ICT Competition. Мы стараемся охватить знаниями не только студентов ВУЗов, но и опытных специалистов сферы, предоставляя доступ к цифровым навыкам для всех», сказал Сю Хай.
Отметив положительную динамику развития IT-образования в Узбекистане и популяризацию информационных технологий среди молодежи, Сю Хай также поделился планами дальнейшей поддержки IT образования в стране, достигнутыми в рамках подписанного меморандума с Министерством цифровых технологий в Пекине 17-го октября 2023г.
На церемонии открытия также выступил Президент отдела маркетинга Huawei Cloud Core Network г-н Орфеус Лю с презентацией на тему «Embracing the Future Network Striding Towards the Intelligent World» (Сети будущего на пути к Интеллектуальному миру), представив технологии 5.5G, которые позволят расширить границы связи и разнообразить услуги и приложения для пользователей. «Благодаря возможностям 5G интеллектуальный мир становится ближе и в целях поддержки стратегии «Цифровой Узбекистан 2030» компания Huawei представляет распределенную сеть, ориентированную на 5G, которая может обеспечить цифровизацию предприятий, домов и предоставить цифровые услуги для населения,» - отметил Орфеус Лю.
На стенде компании представлены передовые решения для телеком сегмента, а также разнообразные приложения и услуги для конечных пользователей мобильных сервисов и для домовладений, цифровые решения для новых «умных» городов, предприятий, промышленности, государственного и финансового секторов, образовательных учреждений на базе облачных технологий, интеллектуальных камер и платформ с Искусственным Интеллектом.
Специалисты сферы могут ознакомиться с энергосберегающими решениями экологически чистых центров обработки данных, программным решением для операторов связи для систем биллинга, а также решениями Mobile Money 2.0 и Pangu Model. Модель Pangu является новым решением с Искусственным Интеллектом, которая применяется в разных сценариях, как в колл-центрах операторов связи, так и в различных сферах, например, при прогнозировании погодных условий.
Для любителей интеллектуальных девайсов компания представила такие новинки на рынке Узбекистана, как смартфоны серии P60 с ультракамерой XMAGE и серии Nova 11, и ряд носимых устройств.
Huawei на правах Платинового спонсора ИКТ недели приглашает всех посетить свою выставочную зону, а также принять участие в мероприятиях в рамках ICTWEEK 2023, где спикеры компании представят передовые решения для Цифрового Узбекистана.