IIBB xodimlariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Toshkent shahar IIBB tezkor xodimlari tomonidan 2023 yilning 12 avgust kuni tezkor-qidiruv tadbiri doirasida bosqinchilik va boshqa jinoyatlar uchun gumonlanib olib kelingan fuqaro D.U. shu kuni IIBB ma’muriy binosida vafot etgani haqida xabar berilgandi.
Bosh prokuratura bayonotiga ko‘ra, D.U.ning o‘limi sababini aniqlash yuzasidan sud-tibbiyot ekspertizasi tayinlangan.
D.U.ning vafoti yuzasidan bir qator tergov harakatlari o‘tkazish zarurati tug‘ilganligi sababli, holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 206 (Hokimiyat yoki mansab vakolati doirasidan chetga chiqish) va 235 (Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

По факту смерти подозреваемого в здании ОВД возбуждено уголовное дело
Ранее в сети распространилось сообщение о том, что в Ташкенте в ОВД во время составления протокола скончался подозреваемый. При этом в соцсетях распространилось видео покойного подозреваемого с синяками на теле.
В Генеральной прокуратуре сообщили, что поскольку по факту смерти подозреваемого в день его задержания возникло немало вопросов, назначена судебно-медицинская экспертиза для установления причины смерти.
Отмечается, что в связи с необходимостью проведения ряда следственных действий по факту смерти подозреваемого возбуждено уголовное дело по статьям 206 (Превышение должностных полномочий) и 235 (Применение пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания) УК РУз.