Avval xabar qilinganidek, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi mutasaddilari ishtirokida jurnalistlar bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
OAV vakillari «tonirovka», ya’ni oynalarni qoraytirish uchun Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati tomonidan jami nechta odamga ruxsatnoma berilgani va davlat g‘aznasiga qancha pul tushgani haqida savol berdi.
«Men hozir statistik ma’lumotlarni olib kelmaganman, – dedi IIV Yo‘l harakati Bosh boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari Erali Bozorov. – Lekin shunisi aniqki, respublika bo‘yicha oynalarini qoraytirgan fuqarolarning soni umumiy transport soniga nisbatan hisoblaganda 0,5 foizni ham tashkil qilmaydi».
Jurnalistlar ruxsatnoma olmasdan «tonirovka» qilganlik uchun jarima miqdorining keskin oshirilishidan maqsad nima ekanini so‘radi.
«Biz bilmaymizku, oynasini ruxsatnoma olmasdan qoraytirib olgan haydovchi qayerda nima ish qilib yuripti. Ko‘pchilikning maqsadi boshqa bo‘lishi mumkin, – dedi yo‘l harakati bosh boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari Erali Bozorov. – Qolaversa, «tonirovka» qilish majburiy talab emas, ixtiyoriy. Maqsadimiz – oynalarni qonunga xilof ravishda qoraytirishning oldini olish».
Ma’lumot uchun: Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 126-moddasiga kiritilgan o‘zgarishga asosan, transport vositalarini tegishli ruxsatnomasiz «tonirovka» qilish (ko‘zgusimon yoki qoraytirilgan oynali) uchun jarima eng kam ish haqining yigirma besh baravari miqdorida (5 mln so‘m) belgilandi.

​Сотрудник МВД: «Нам же неизвестно, где и чем занимается водитель, который без разрешения сделал тонировку окон машины»
Фото: Агентство информации и массовых коммуникаций
В Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг с участием сотрудников Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
На мероприятии журналисты интересовались, сколько человек уже получили разрешение на тонировку стёкол автомобиля, и сколько средств поступило в казну государства от выдачи данного разрешения.
«У меня сейчас нет точных статистических данных по этому вопросу, — сказал заместитель начальника Главного управления дорожного движения МВД Эрали Бозоров. — Тем не менее, можно утверждать, что общее количество автовладельцев, получивших такое разрешение на тонировку стёкол автомобиля не превышает 0,5 процента от общего числа».
Журналисты также задали вопрос, чем вызвано резкое повышение суммы штрафа за тонировку без официального разрешения?
«Нам же неизвестно, где и чем занимается водитель, который без разрешения сделал тонировку окон машины. Некоторые могут затемнять стёкла и по не очень благовидным целям, — отметил Эрали Бозоров. — И раз есть норма закона, регламентирующая это действие, то мы обязаны пресекать незаконную тонировку автомобилей».
Напомним, согласно внесённым изменениям в статью 126 Кодекса «Об административной ответственности, штраф за эксплуатацию транспортных средств с зеркальными (затемнёнными) стёклами без соответствующего разрешения установлен в размере двадцати пяти минимальных размеров заработной платы ( более 5 млн сумов).