IIVning Qo‘riqlash bosh boshqarmasi Milliy gvardiyaga o‘tkazildi
Hukumat qarori (555-son, 03.07.2019-y.) bilan O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining qo‘riqlash xizmati to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Qarorda belgilanishicha, Ichki ishlar vazirligining Qo‘riqlash bosh boshqarmasi va uning hududiy bo‘linmalari Milliy gvardiyaga o‘tkazilgan.
Nizomga muvofiq, qo‘riqlash xizmatining asosiy vazifasi shartnoma asosida davlat ob’yektlarini, o‘ta muhim, toifalangan va boshqa ob’yektlarni, jismoniy va yuridik shaxslarning mol-mulklarini qo‘riqlashni ta’minlash hisoblanadi.
Qo‘riqlash xizmati uchun narx Davlat budjetidan moliyalashtiriladigan tashkilotlar uchun Moliya vazirligi bilan kelishib, boshqa tashkilotlar uchun Milliy gvardiya qo‘mondoni tomonidan mustaqil belgilanadi.
Nizom bilan Qo‘riqlash xizmatining majburiyatlari va huquqlari, naryadlarning faoliyatini tashkil etish, xodimlarning javobgarligi belgilab berildi.
Xususan, Qo‘riqlash xizmati xodimi davlat organi vakili hisoblanadi va davlat himoyasi ostida bo‘ladi.
Qo‘riqlash xizmati xodimi xizmat vazifasini bajarishda faqat bevosita yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri boshlig‘iga (komandiriga) va mas’ul navbatchiga bo‘ysunadi.

Главное управление охраны МВД передано в Национальную гвардию
Постановлением Правительства утверждено Положение о службе охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан. Об этом сообщается в Телеграм-канале «Правовая информация».
Как указано в постановлении, Главное управление охраны Министерства внутренних дел и его территориальные подразделения переданы в Национальную гвардию.
В соответствии с положением основной задачей службы охраны является обеспечение охраны государственных объектов, особо важных, категорированных и иных объектов, имущества физических и юридических лиц на договорной основе.
Цена на охранные услуги для организаций, финансируемых из государственного бюджета устанавливается по согласованию с Министерством финансов, для других организаций командиром Национальной гвардии самостоятельно.
Положением определены обязанности и права Службы охраны, организация деятельности нарядов, ответственность сотрудников.
В частности, сотрудник Службы охраны является представителем государственного органа и находится под защитой государства.
Сотрудник службы охраны при исполнении служебных обязанностей подчиняется только непосредственному начальнику (командиру) и ответственному дежурному.