Imon Karimovaning «Instagram»dagi sahifasiga boshqa shaxslar tomonidan materiallar qo‘yilishi ma’lum qilindi
O‘zbekiston Respublikasi IIV Jazoni ijro etish bosh boshqarmasi Gulnora Karimova bo‘yicha bayonot berdi.
Unga ko‘ra, 21-sonli Jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan Gulnora Karimovaga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-ijroiya kodeksining 76-moddasida ko‘zda tutilgan huquqlarini to‘laqonli ta’minlash maqsadida qizi Imon Karimova bilan 2019-yilning 7-iyul kunidan 10-iyul kuniga qadar uzoq muddatli uchrashuv berilgan.
Uchrashuvdan so‘nggi fikr va taassurotlarini o‘rganish maqsadida Imon Karimova bilan suhbat o‘tkazilganda, u onasi Gulnora Karimovaning ayni paytda sog‘ligidan shikoyati yo‘qligini, zarur hollarda muassasa tibbiyot bo‘limi xodimlari tomonidan o‘z vaqtida alohida e’tibor qaratilayotganligi, onasiga nisbatan O‘zbekiston hukumati tomonidan hech qanday bosim o‘tkazilmayotganligini bildirdi.
«G.Karimovaning jazoni ijro etish koloniyasidagi holati yuzasidan internetlarda nashr etilgan materiallar haqida Imon Karimovadan so‘ralganda, haqiqatdan ham «Instagram»dagi «iman.k17» sahifasi unga tegishli ekanligini, ammo onasi G.Karimova bilan bog‘liq materiallar ushbu sahifaga boshqa shaxslar tomonidan tayyorlanishini ma’lum qildi» deyiladi xabar yakunida.

Иман Каримова заявила, что публикации для её Instagram-аккаунта готовятся другими лицами
Дочь Гульнары Каримовой Иман Каримова подтвердила, что аккаунт «iman.k17» в Instagram принадлежит ей, но публикации для него готовятся другими лицами.
С 7 по 10 июля Иман Каримовой было предоставлено право длительного трехдневного свидания с матерью, находящейся в женской колонии общего режима № 21 Зангиатинского района Ташкентской области.
«В ходе беседы с Иман Каримовой на предмет выяснения условий содержания ее матери Гульнары Каримовой, состояния ее здоровья, а также жалоб и претензий, близкая родственница сообщила, что на Г. Каримову каких-либо давлений со стороны узбекских властей не оказывалось, при необходимости медицинская помощь предоставлялась своевременно», – сообщили в министерстве.
На вопрос относительно публикаций материалов в Интернете посредством аккаунта «iman.k17», касающихся пребывания Г.Каримовой в пенитенциарных учреждениях Узбекистана, Иман Каримова заявила, что данная страничка в Instagram действительно принадлежит ей, однако, публикации готовятся другими лицами.