Kichkina shahar hokimi sifatida siyosiy faoliyatini boshlagan eski mebel ishlab chiqaruvchisi Joko Vidodo va 2014-yilda ozgina farq bilan mag‘lubiyatga uchragan sobiq general Prabovo Subianto o‘rtasida keskin kurash ketdi.
Avvaliga saylovoldi jarayonida iqtisodiy masalalar ustunlik qilayotgan edi, lekin keyinchalik konservativ islomning ta’siri kuchayib ketdi. Siyosatchilar, shu jumladan, qayta saylanish uchun kurashayotgan Vidodo ko‘proq islomning ahamiyatini kuchaytirishga intildi. Sarmoyadorlar uchun tashvishlanadigan narsa shundaki, konservativlar ovozi jamiyat siyosatiga aylandi.
Ko‘pchilikning fikricha, Vidododa imkoniyat ikki karra ko‘proq edi, shunga qaramay ma’lum muddat so‘rov natijalari shubha ostida qoldi. Chunki so‘nggi paytlarda olib borilgan so‘rovlar Prabovo g‘olib bo‘lishini ko‘rsatayotgandi.
Indoneziyadagi saylov raqamlarda:
Saylov dunyodagi eng katta uchinchi demokratik saylov sifatida e’tirof etildi chunki unda 245 ming nomzod sakkiz soat davomida kurash olib bordi.
Saylovchilar prezident, vitse-prezident, milliy va mintaqaviy qonun chiqaruvchi nomzodlar uchun beshta qog‘oz varaqasini topshirishlari kerak bo‘lardi, bularning barchasi ochiq va oshkora tarzda o‘tkazildi.
«Fotosuratli saylov byulletenlari juda chalkash edi. Byulletenlarda men tanimaydigan ko‘p nomzodlar bor edi», — deydi Jakarta shahrida istiqomat qiladigan va birinchi marta saylovda ovoz bergan 19 yoshli Orlando Yudistira.

Президентские выборы в Индонезии: Видодо против Субианто
На президентских выборах в Индонезии лидирует действующий глава государства Джоко Видодо. По предварительным данным, его поддержали около 56 процентов проголосовавших избирателей. Его соперник генерал запаса Прабово Субианто - пока набирает порядка 44 процентов голосов.
57-летний Видодо, называющий себя народным политиком, намерен остаться у власти еще на пять лет. Видодо обещает избирателям построить новые дороги аэропорты и морские порты, а также повысить субсидирование бедных слоев населения в сфере здравоохранения.
Прабово Субианто, семья которого еще с колониальных времен принадлежала к общественно-политической элите Индонезии, также надеется на успешный для него исход выборов. В случае победы, Субианто намерен увеличить количество рабочих мест и разработать программу для поддержки малообеспеченных индонезийцев. Он также предлагает снизить цены на продукты первой необходимости.
Безопасность на выборах обеспечивали свыше трехсот сотрудников полиции и военных. Подсчет голосов осуществляется вручную: здесь еще нет технологий электронных урн. Официальные результаты Центральная избирательная комиссия объявит 22 мая.