Inha universiteti masofaviy ta’limni yo‘lga qo‘ydi. Ma’ruzalar TAS-IX zonasiga joylashtiriladi
Toshkent shahridagi Inha universitetida talabalar uchun TAS-IX zonasidagi video ma’ruzalarni istalgan vaqtda yozuv shaklida tomosha qilish imkoniyatini beradigan yangi platforma sinovdan o‘tkazildi. Bu haqda universitet axborot xizmati xabar qilmoqda.
Universitet mutaxassislari qisqa vaqt ichida masofadan ta’lim berish platformasini - IUT-DES «IUT Distance Education System»ni yaratdilar. Bunday tizim o‘qituvchilarga masofadan turib ta’lim berish imkoniyatini beradi: tayyorlangan video ma’ruzalar va taqdimotlarni talabalar o‘zlari istagan qulay vaqtda ko‘rishlari mumkin bo‘ladi.
«Platformani ishlab chiqish jarayonida biz viloyatlarda istiqomat qilivchi talabalarda har doim ham Internet tezligi yuqori emasligini hisobga olganmiz. Shu sababli biz darslarni onlayn olib borish ma’qul emas, deb qaror qildik. Biz ularni videoyozuvlar shaklida yuklaymiz. Shuningdek, universitet ma’lumot markazining imkoniyatlaridan foydalangan holda biz tizimni TAS-IX zonasiga joylashtirdik, unga ko‘plab provayderlar bepul kirish imkoniyatiga ega. Tizimga kirish uchun har bir talaba shaxsiy login va paroli orqali ro‘yxatdan o‘tadi», - dedi Toshkent shahridagi Inha universiteti Axborot- Kompyuting Markazi (AKM) rahbari Kanat Sembiyev.
Universitet auditoriyalaridan birida video ma’ruzalarni yozish uchun maxsus studiya jihozlangan.
«O‘tgan hafta barcha test ishlari olib borildi. 21 martdan boshlab Universitet o‘qituvchilari veb-saytga kerakli tarkibni yuklay boshladilar. Shuningdek, mutaxassislar tizimga hududlardan, xususan Qashqadaryo va Xorazm viloyatlaridan kirish imkoniyatlarini sinab ko‘rdilar. Hammasi barqaror ishlamoqda. Jarayon davomida biz platformaning ishlashini ham kuzatib boramiz», dedi AKM rahbari.
Eslatib o‘tamiz, 17 martdan boshlab Toshkent shahridagi Inha Universiteti v.b rektori Muzaffar Jalalovning buyrug‘i bilan 80 foiz Universitet hodimlari masofadan turib ish jarayonini bajarishmoqda va ayrimlari mehnat ta’tiliga chiqarilgan. Ta’kidlanishicha, universitet o‘qituvchilarining 30 foizini tashkil etuvchi xorijiy o‘qituvchi-professorlar O‘zbekiston hududini tark etmagan.

Дистанционное обучение в Инха: видео-лекции можно смотреть на любом гаджете в зоне TAS-IX
В Университете Инха в городе Ташкенте протестировали новую платформу, которая позволяет студентам смотреть видео-лекции на любом гаджете в зоне TAS-IX в любое время в виде записи.
Специалисты вуза в кратчайшие сроки разработали платформу дистанционного обучения – IUT-DES «IUTDistance Education System». Система позволяет преподавателям использовать её дистанционно: загружать подготовленные видео лекции и презентации, а студентам просматривать данныйконтент в любое удобное время.
«При разработке платформы мы учитывали важный фактор – не всегда высокая скорость Интернет-соединения в регионах, где проживает часть наших студентов. В этой связи мы решили, что нецелесообразно транслировать уроки в онлайн-режиме; мы их выкладываем в форме видео-записей. Также, используя возможности Дата-центра Университета, мы разместили систему в зоне TAS-IX, доступ к которой многие провайдеры предоставляют бесплатно. Для входа в систему предполагается авторизация по личному логину и паролю, которыеесть у каждого нашего студента», - отметил начальник Информационно-вычислительного центра (ИВЦ) Университета Инха в Ташкенте Канат Сембиев.
В одной из учебных аудиторий вуза была оборудована специализированная студия для записи видео-лекций. Это было сделано по просьбе преподавателей, многие из которых в своих лекциях используют доски и проекторы, что проблематично сделать в домашних условиях. Далее видеозаписи монтируются и загружаются на платформу.
«На прошлой неделе были проведены все тестовые работы. С 21 марта преподаватели вуза начали выкладывать необходимый контент на вебсайт. Также специалисты протестировали доступ к системе из регионов, в частности, из Кашкадарьинской и Хорезмской областей. Все функционирует стабильно. В процессе будем также мониторить работу платформы», - отметил глава ИВЦ.
Напомним, с 17 марта по приказу и.о.ректора Университета Музаффара Джалалова порядка 80 процентов сотрудников были переведены на дистанционную работу либо отправлены в оплачиваемый отпуск. Преподаватели приходят в вуз несколько раз в неделю для записи видео-лекций. Кому не требуется использование досок и проекторов в своих уроках, записывают видео-материал из дома. Также отмечается, что иностранные профессора, которых насчитывается около 30% в Университете, не покинули территорию Узбекистана.