Inha universiteti shartnoma to‘lovi oshgani haqidagi xabarga izoh berdi
Bloger o‘z xabarida Toshkent shahridagi Inha universiteti ma’muriyati diplom taqdimotidan 2 hafta oldin shartnoma to‘lovini 7,5 million so‘mga oshirgani haqida ma’lumot bergan.
«Aniqlik kiritish maqsadida quyidagilarni ta’kidlab o‘tmoqchimiz:
1) 2020-2021 o‘quv yili boshlanishidan oldin talabalar uchun zoom uchrashuvi bo‘lib o‘tgan edi, unda shartnoma to‘lov narxi oshishi e’lon qilingan edi. Va buning uchun shartnomaga qo‘shimcha kelishuv tayyorlanayotgan edi, lekin bu shartnomani imzolash uchun asos tayyor emas edi. Asos universitetni nazorat qiluvchi oliy organning protokoli bo‘lganligi hamda hujjatlarni rasmiylashtirish uzoq jarayon bo‘lganligi sababli, qo‘shimcha kelishuvni tayyorlash ko‘p vaqtni oldi.
2) Toshkent shahridagi Inha universiteti talabalari 2 yil (2018/2019 va 2019/2020 o‘quv yillari) o‘qish to‘lovlari uchun imtiyozlarga ega edilar. Ammo, pandemiya yilida, afsuski, Fond bu imtiyozlarni qo‘llab-quvvatlashni davom ettira olmadi. 2020/2021 o‘quv yilida talabalar imtiyoz bilan o‘qiy olishmadi.
Har qanday holatda ham yuzaga kelgan noqulaylik uchun chin dildan uzr so‘raymiz», — deyiladi universitet izohida.

Университет Инха в Ташкенте прокомментировал повышение стоимости контракта
Администрация университета Инха в Ташкенте прокомментировала информацию в аккаунте Troll.uz о том, что университет повысил цену контракта на 7.5 миллионов сум за две недели до вручения диплома.
Сообщается, что перед началом учебного года 2020-2021 для студентов был проведен зум митинг, на котором было объявлено, что цена контракта будет повышена. Для этого готовилось дополнительное соглашение к контракту, но основание для подписания данного контракта не было готово, поскольку основанием является протокол высшего органа, контролирующего университет.
В университете отметили, что подготовка дополнительного соглашения заняла большое количество времени, в связи с большим массивом внутренних документационных процедур.
«Студенты Университета Инха в Ташкенте 2 года (2018/2019 и 2019/2020 учебные годы) учились со льготами по оплате обучения. Однако, в пандемийный год, к сожалению, Фонд не смог продолжить поддерживать эти льготы. На 2020/2021 учебный год, студенты не смогли обучаться по льготной цене. В любом, случае, приносим свои искренние извинения за причиненные неудобства», — говорится в заявлении вуза.