Prezident «Avtotransport vositalarining ichki bozorini rivojlantirishni rag‘batlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi.
Qarorga ko‘ra, O‘zbekistonga avtomobillar import qilishda bojxona to‘lovlari 2 bosqichda kamaytiriladi.
Dastlab, bugundan e’tiboran boj stavkalari 30 foizdan 15 foizga tushirildi.
2023-yil 1-yanvardan boshlab esa avtomobil dvigateli quvvatining har bir kub sm uchun belgilangan qo‘shimcha koeffitsiyentlar ham ikki barobarga kamaytiriladi.
Bojxona bojlarining pasaytirilishi faqat yangi (ishlab chiqarilgan sanasidan O‘zbekiston bojxona chegarasini kesib o‘tgan kungacha 1 yildan ortiq vaqt o‘tmagan) avtotransport vositalariga taalluqli.
Ishlab chiqarilganiga 1 yildan oshgan avtomobillar importi uchun 40 foizlik bojxona boji va qo‘shimcha koeffitsiyentlar hisoblanadi.

В Узбекистане снизили пошлины на ввоз иномарок (детали)
21 февраля президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по стимулированию развития внутреннего рынка автотранспортных средств».
Согласно документу, ставки таможенных пошлин на импорт автомобилей будут снижаться в два этапа:
1. С момента подписания документа пошлины снижаются с 30% до 15%, но дополнительные коэффициенты, которые учитывают мощность двигателя машины, остаются без изменений.
2. С 1 января 2023 года ставка пошлины останется на уровне 15%, а дополнительные коэффициенты будут снижены в два раза.
Новые пошлины будут распространяться только на новые автомобили, с момента выпуска которых прошло не более одного года (ранее было не более 3 лет) на момент пересечения таможенной границы Узбекистана.
Ввоз автомобилей старше 1 года выпуска будут облагаться таможенной пошлиной в размере 40% и дополнительными коэффициентами.