Internet oddiy foydalanuvchi uchun arzonroq bo‘ladimi?
«O‘zbektelekom» AK 2018-yil 10-iyuldan Xalqaro paketli kommutatsiya markaziga ulangan operator va provayderlarga internet-kanal tariflarini 1 Mbit/s uchun 244 958 so‘mdan 176 682 so‘mga pasaytirdi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, shuningdek, Transport magistralini ekspluatatsiya qilish markazi orqali ulangan O‘zbekiston Respublikasi operator va provayderlariga ham, sig‘im va hududidan qat’i nazar, internet kanal uchun narxlar pasaytirilib, yagona tarif belgilandi.
Avvalroq, tariflar 1 Mbit/s uchun, ulanish hududi va kanal sig‘imidan kelib chiqqan holda, 410 000 so‘mdan 309 550 so‘mgacha narxlanar edi. 12-iyuldan boshlab hududi va sig‘imidan qat’i nazar 1 Mbit/s uchun tarif narxi 265 000 so‘mni tashkil qilmoqda.
Mintaqaviy internet-xizmatlar bozorini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida ushbu qadam tashlangan.
Foydalanuvchilarni qiziqtiradigan asosiy savol bor: «Internet oxirgi iste’molchi uchun arzonroq bo‘ladimi?».
«Bahs va munozaralarning oldini olib shuni aytib o‘tish kerakki, iste’molchilar uchun internetning oxirgi narxiga ta’sir qiluvchi qator omillar mavjud. Har bir provayder taqdim etuvchi xizmatlarining narxlarini mustaqil ravishda belgilaydi», deyiladi «O‘zbektelekom» AK izohida.

Станет ли интернет дешевле для конечного пользователя?
С 10 июля 2018 года стоимость тарифа на интернет-канал для операторов и провайдеров, подключенных на Международном центре пакетной коммутации, снизилась с 244 958 сумов до 176 682 сумов за 1 Мбит/с. Об этом сообщает пресс-служба компании АК «Узбектелеком».
Компания также снизила и установила единый тариф на интернет-канал независимо от его ёмкости и региона подключения для операторов и провайдеров Республики Узбекистан, подключенных через сеть телекоммуникаций Центра эксплуатации транспортной магистральной сети АК «Узбектелеком».
Ранее стоимость тарифа составляла от 410 000 сумов до 309 550 сумов за 1 Мбит/с в зависимости от региона подключения и ёмкости канала. С 12 июля стоимость составляет 265 000 сумов за 1 мб/с независимо от региона и ёмкости канала. Данный шаг создаст благоприятные условия для развития регионального рынка интернет услуг.
Один из первых вопросов, которые возникают у пользователей: «Станет ли интернет дешевле для конечного пользователя?».
«Предвосхищая споры, отметим, что существуют объективные факторы, влияющие на итоговую стоимость интернета для потребителей. Каждый провайдер самостоятельно устанавливает цены на предоставляемые им услуги», говорится в информации компании.