Ishga tushirilganiga 60 yil bo‘lgan yadro reaktori jurnalistlarga ko‘rsatildi
Bugun, 10-iyun kuni OAV vakillari uchun O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutiga press-tur tashkil etildi.
Unda «O‘zatom» agentligi, «Rosatom» davlat korporatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi mutaxassislari ishtirok etdi.
Tadbirda 1956-yildan buyon faoliyat ko‘rsatib kelayotgan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti haqida, shuningdek O‘zbekistonning yadro texnologiyalari sohasidagi tajribasi va ilmiy maktabi haqida jurnalistlarga ma’lumot berildi.
Press-tur ishtirokchilari institut hududida joylashgan VVR-SM yadro tadqiqoti reaktori bilan tanishdilar. Reaktor 1959-yilning sentyabr oyida ishga tushirilgan. Avvaliga uning quvvati 2 MVt ni tashkil etgan bo‘lsa, keyinchalik 10 MVt ga yetkazilgan. Joriy yilda reaktor ishga tushirilganiga 60 yil to‘ladi.
O‘zbekistondagi tadqiqot reaktori keng qamrovli, jumladan, yadro fizikasi sohasida fundamental tadqiqotlar, neytron fizikasi, moddalar tuzilishi, qattiq jismlar fizikasi, materialshunoslik, tibbiyot izotoplarini o‘rganish kabi masalalarni hal etishda foydalaniladi. Qayd etish kerakki, oxirgi yillarda amaliy ishlanmalar jadallik bilan olib borilyapti va ishlab chiqarishga tatbiq etilyapti.
Jurnalistlar shuningdek, 1976-yilda tashkil etilgan «Radiopreparat» davlat korxonasi faoliyati bilan tanishdilar. Korxona tibbiyot, biotexnologiyalar, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalar uchun radionuklidlar; onkologiya, kardiologiya va endokrin kasalliklar; infeksiya kasalliklari diagnostikasi uchun test-tizimi radiofarmatsiya preparatlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Tibbiyot va ilmiy maqsadlar uchun ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar 60 turdan ziyodni tashkil etadi. Aksariyat ishlanmalar noyob bo‘lib, mualliflik huquqi va patentlar bilan himoyalangan.
Qayd etilishicha, institut mutaxassislari tomonidan yadro fizikasi va radiatsion texnologiyalar sohasida to‘plangan tajribalardan mamlakatda qurilayotgan birinchi AES loyihasini amalga oshirishda foydalaniladi.

Журналистам показали ядерный реактор, которому 60 лет
10 июня текущего года для представителей ведущих СМИ Узбекистана состоялся пресс-тур в Институт ядерной физики Академии наук Узбекистана.
В пресс-туре приняли участие специалисты госкорпорации «Росатом» и агентства «Узатом», Министерства энергетики Узбекистана.
Целью пресс-тура стало информирование журналистов об Институте ядерной физики (ИЯФ) Академии наук Узбекистана, деятельность которого берет начало с 1956 года, а также наглядная демонстрация научной школы и опыта Узбекистана в области ядерных технологий.
Участники пресс-тура ознакомились с исследовательским ядерным реактором ВВР-СМ, расположенным на территории Института. Он был введен в эксплуатацию в сентябре 1959 года. Изначально мощность реактора составляла 2 МВт, но впоследствии была увеличена до 10 МВт. В этом году реактору исполняется 60 лет.
Исследовательский реактор в Узбекистане используется для решения широкого спектра задач, включая фундаментальные исследования в области ядерной физики, нейтронной физики, строения вещества, физики твердого тела, материаловедения, производства медицинских изотопов и др. Прикладные разработки в последние годы интенсивно развиваются и применяются на производстве.
Также журналисты посетили Государственное предприятие «Радиопрепарат», организованное в 1976 году. Предприятие производит радионуклиды общего назначения для медицины, биотехнологии, сельского хозяйства и др.; радиофармацевтические препараты для диагностики и лечения онкологических, кардиологических и эндокринных заболеваний; тест-системы для диагностики инфекционных заболеваний. Номенклатура выпускаемых соединений для медицины и науки превышает 60 наименований. Большинство разработок являются уникальными и защищены авторскими свидетельствами и патентами.