Prezident Shavkat Mirziyoyev 2 sentyabr kuni O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykali poyiga gulchambar qo‘yib, uning yorqin xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar bermoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 25 yanvardagi qaroriga muvofiq, 2 sentyabr sanasi Birinchi Prezident Xotirasi kuni sifatida nishonlanadi. Mamlakatimiz tarixini, Islom Karimov xizmatlarini e’zozlash xalqimizga, yoshlarimizga ma’naviyat yetkazadi.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining yigirma to‘qqiz yilligiga bag‘ishlangan nutqida Birinchi Prezidentimiz boshchiligida qo‘lga kiritilgan davlat mustaqilligi asriy orzumizni amalda ta’minlagan olamshumul voqea ekanini ta’kidladi.
Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida Qur’on tilovat qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi, Prezident Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar, poytaxt jamoatchiligi vakillari ham monument poyiga gullar qo‘ydi.

Шавкат Мирзиеёв возложил венок к подножию памятника Ислама Каримова
Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентября возложил венок к подножию памятника Первому Президенту Узбекистана Исламу Каримову и отдал дань уважения его светлой памяти, сообщила пресс-служба главы государства.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 25 января 2017 года в нашей стране 2 сентября установлено Днем памяти Первого Президента. Уважение истории страны, почитание заслуг Ислама Каримова служит повышению духовности нашего народа, молодежи.
Шавкат Мирзиёев в своем выступлении по случаю двадцать девятой годовщины независимости Республики Узбекистан отметил, что достижение государственной независимости под руководством Первого Президента стало событием исключительной значимости, воплотившем в жизнь эту многовековую мечту.
В Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова прочитаны суры из Корана.
Представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Администрации Президента, Кабинета Министров, министерств и ведомств, общественности столицы также возложили цветы к монументу.