Islom Karimovga yordamchi bo‘lgan Georgiy Kraynov vafot etdi
Shu yilning 4 iyun kuni O‘zbekiston birinchi prezidenti Islom Karimovning yordamchisi Georgiy Kraynov vafot etdi. Bu haqda Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy majmua xabar berdi.
Georgiy Kraynov 1933 yilning 21 noyabrida Andijon shahrida tug‘ilgan. Andijon davlat pedagogika institutini tamomlagan.
U mehnat faoliyatini «Andijon haqiqati» gazetasida boshlagan. Korrektor, muharrir, mas’ul kotib, bosh muharrir o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan.
1976 yilda Kraynov O‘zbekiston kompartiyasi markaziy qo‘mitasining targ‘ibot va tashviqot bo‘limi gazeta va jurnallar sektori mudiri lavozimida ish boshlagan. Oradan bir yil o‘tib, O‘zbekiston kompartiyasi markaziy qo‘mitasi birinchi kotibining yordamchisi etib tayinlangan. Sharof Rashidov bilan uzoq yillar birga ishlagan.
Georgiy Kraynov O‘zbekiston mustaqilligining dastlabki yillaridan mas’uliyatli lavozimlarni – O‘zbekiston prezidentining yordamchisi, O‘zbekiston prezidenti qabulxonasi bosh maslahatchisi lavozimlarini egalladi. So‘nggi yillarda O‘zbekiston prezidenti devonining umumiy bo‘limi protokol sektori mudiri lavozimida ishlab kelgan.
2018 yildan to umrining so‘nggi kunlarigacha O‘zbekiston prezidenti huzuridagi O‘zbekiston birinchi prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida yetakchi ilmiy xodim sifatida faoliyat ko‘rsatgan.
«O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi» faxriy unvoni, «Do‘stlik», «Mehnat shuhrati» ordeni, «Sodiq xizmatlari uchun» medallari bilan taqdirlangan.

Скончался соратник первого президента Ислама Каримова Георгий Крайнов
4 июня скончался известный Государственный деятель, соратник Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова Крайнов Георгий Алексеевич. Об этом сообщил Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Первого Президента Республики Узбекистан.
Георгий Алексеевич родился в 1933 году 21 ноября в городе Андижан. Окончил Андижанский государственный педагогический институт.
Трудовую деятельность начинал в газете «Андижанская Правда». Работал корректором, редактором, ответственным секретарём, заместителем главного редактора.
В 1976 году Крайнов занимает должность заведующего сектором газет и журналов отдела пропаганды и агитации ЦК КП Узбекистана.
Через год его назначают помощником Первого секретаря ЦК КП Узбекистана. Он долгие годы работал с Шарафом Рашидовым.
«С первых лет Независимости Узбекистана Георгий Алексеевич занимал самые ответственные посты- помощник Президента Республики Узбекистан, Главный консультант приёмной Президента Республики Узбекистан. Его уважали соратники, высоко ценил Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов» - гоаорится в сообщении.
С 2018 года до последних дней своей жизни работал ведущим научным сотрудником Научно-просветительского мемориального комплекса имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова при Президенте Республики Узбекистан.