Isroil bo‘ylab qator otishmalar yuz berdi
Isroilda bir qator otishmalar sodir bo‘ldi, natijada bir kishi halok bo‘ldi va besh kishi yaralandi. Otishma Kochav Yair tumanidagi yoqilg‘i quyish shoxobchasida boshlanib, keyin Sur Yitzhak va Sur Natan shaharlariga tarqaldi.
​Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, voqea terroristik hujum sifatida tasniflanmoqda. Isroil Milliy Favqulodda Xizmati X tarmog‘ida bir kishi halok bo‘lganini va besh kishi jarohatlanganini tasdiqladi. Yaradorlardan ikki nafari og‘ir ahvolda, yana uch nafari o‘rtacha ahvolda.
​Isroil Mudofaa Kuchlari (IDF) gumon qilinayotgan otishmachilardan biri zararsizlantirilganini ma’lum qildi. Askarlar qo‘shimcha tibbiy xodimlar bilan birgalikda boshqa ehtimoliy hujumchilarni qidirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni olib bormoqda va yaradorlarga tibbiy yordam ko‘rsatmoqda.
​The Jerusalim Post xabariga ko‘ra, harbiylar Sur Yitzhakda ikkinchi otishmachini qidirmoqda va mahalliy aholiga «terrorchilarning kirib kelishi» haqida ogohlantirildi.

Один человек погиб, пятеро ранены в результате стрельбы в Израиле
Мужчина погиб, пятеро ранены в результате серии вооруженных нападений в центральной части Израиля. Об этом сообщает Reuters. Двое раненых находятся в тяжелом состоянии. По данным полиции, речь идет о теракте.
По информации израильской службы скорой помощи, стрельба велась из проезжавшего автомобиля. Нападения произошли в трех соседних местах в районе палестинского города Калькилья. Полиция обнаружила автомобиль, использовавшийся преступниками.
Представитель полиции сообщил, что предполагаемый стрелок – гражданин Израиля арабского происхождения – был убит, при нем нашли оружие. Израильские СМИ передают, что ликвидирован и второй подозреваемый. На месте работает полиция, поиски продолжаются.
Палестинское движение «Хамас» не взяло на себя ответственность за атаку.
6 июня израильские военные нанесли удары по 150 целям «Хезболлы» в южной части Ливана. Под атаку попали арсеналы с оружием, командные центры и пусковые ракетные установки. 1 июня президент США Дональд Трамп сообщил, что Израиль и «Хезболла» договорились о перемирии после серии телефонных переговоров. Официально режим прекращения огня был возобновлен 4 июня.