AQSh prezidentining qizi Ivanka Tramp Jahon bankini boshqarishga nomzodlar ro‘yxatiga kirdi. Nomzodlar orasida Qo‘shma Shtatlarning BMTdagi sobiq doimiy vakili Nikki Xeyli Ivanka Trampga munosib raqib sifatida ko‘rilmoqda.
«Financial Times» o‘z manbasiga asoslanib xabar berishicha, Jahon banki fevral oyining o‘rtalariga qadar prezidentlikka nomzodlarni muhokama qiladi, aprel o‘rtalarida yangi prezident nomi aniq bo‘ladi.
Nomzodlar orasida, shuningdek, AQSh moliya vaziri o‘rinbosari Devid Melpas, AQSh xalqaro rivojlanish agentligi rahbari Mark Grin bor.
«RIA Novosti»ning Jahon bankidagi manbasi xabariga ko‘ra, bank xodimlari orasida Ivanka Trampning turmush o‘rtog‘i — Jared Kushnerning prezidentlikka kelishi haqida ham gap-so‘zlar yuribdi.

Иванка Трамп может стать главой Всемирного банка
Дочь президента США Иванка Трамп стала кандидатом на пост главы Всемирного банка. Её соперницей в борьбе за эту должность может стать экс-постпред США в ООН Никки Хейли.
По данным источника Financial Times, Всемирный банк завершит процесс обсуждения кандидатур на пост президента до середины февраля, а новый глава будет утверждён в середине апреля текущего года.
Среди кандидатов собеседник издания также назвал замминистра финансов США по международным делам Дэвида Мэлпаса и главу Агентства США по международному развитию Марка Грина.
При этом источник РИА Новости во Всемирном банке рассказал, что среди сотрудников обсуждается возможное назначение на президентский пост Джареда Кушнера - мужа Иванки Трамп.