«Jaloliddin Manguberdi» poyezdining ilk partiyasi O‘zbekistonga jo‘natildi
«Jaloliddin Manguberdi» yuqori tezlikdagi poyezdlarning ilk partiyasi Janubiy Koreyadan O‘zbekistonga jo‘natildi
Janubiy Koreyaning Changvon shahrida O‘zbekiston uchun ishlab chiqarilgan Hyundai Rotem yuqori tezlikdagi poyezdlarning ilk partiyasi Masan portidan rasmiy ravishda jo‘natildi.
«Jaloliddin Manguberdi» nomi berilgan yangi poyezdlar 2024-yil iyunda Hyundai Rotem va O‘zbekiston temir yo‘llari o‘rtasida tuzilgan shartnoma asosida ishlab chiqarilgan.
Shu yil may oyida prezident Shavkat Mirziyoyev Xorazm viloyatiga tashrifi davomida Hyundai Rotem kompaniyasidan yuqori tezlikdagi 6 ta elektropoyezd xarid qilinib, kelgusi yildan «Jaloliddin Manguberdi» nomi ostida Toshkent-Xiva yo‘nalishiga qo‘yilishi haqida xabar berilgan edi.

Фото: Министерство транспорта
Южнокорейская компания Hyundai Rotem отправила в Узбекистан первую партию высокоскоростных поездов «Джалолиддин Мангуберди». Об этом сообщает Министерство транспорта.
В порту Масан города Чангвон в Южной Корее состоялась официальная церемония отправки первой партии высокоскоростных поездов Hyundai Rotem, произведенных для Узбекистана.
В церемонии приняли участие делегация нашей страны во главе с заместителем Премьер-министра Узбекистана Жамшидом Ходжаевым, представители правительства Кореи и руководители Hyundai Rotem.
Первый поезд нового парка высокоскоростных железных дорог Узбекистана под названием «Джалолиддин Мангуберди» произведен компанией Hyundai Rotem в рамках контракта, подписанного с железными дорогами Узбекистана в июне 2024 года.
Ранее сообщалось, что Узбекистан планирует закупить у компании «Hyundai Rotem» 6 высокоскоростных электропоездов и ввести в эксплуатацию первый из них на маршруте «Ташкент-Ургенч-Хива» в следующем году. Ожидается, что это сократит время в пути с нынешних 14 часов до 7,5 часов.