Janubiy Koreyadagi yong‘inda halok bo‘lgan o‘zbekistonlik talaba jasadi Toshkentga jo‘natildi
Janubiy Koreyadagi yong‘inda bir nafar o‘zbekistonlik halok bo‘lgani va yana bittasi jarohatlangani haqida xabar bergan edik.
O‘zbekistonning Koreya Respublikasidagi elchixonasiga ko‘ra, 2019-yilning 9-may kuni Seul shahridagi kvartirada sodir bo‘lgan yong‘in natijasida halok bo‘lgan O‘zbekiston fuqarosi Farrux Mo‘minovning (1996 yilda tug‘ilgan) jasadi Toshkentga jo‘natilgan.
Yong‘in chog‘ida ikkinchi darajali kuyish olgan talaba Mutal Yuldashev (1997-yilda tug‘ilgan) «Hanil» kasalxonasiga joylashtirilgan, unga malakali tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda. 11-may kuni jabrlanuvchining otasi va akasi Seul shahriga yetib keldi hamda M.Yuldashev ta’lim olgan «Hankuk» universiteti ko‘magida ularga yashash joyi borasida va boshqa masalalarni hal qilishda yordam ko‘rsatilgan.
Hozirgi paytda Janubiy Koreya tomoni yong‘inning barcha sabablarini aniqlash uchun tergov harakatlari davom ettirilmoqda, deyiladi Tashqi ishlar vazirligi xabarida.

Тело погибшего при пожаре в Сеуле студента доставили в Узбекистан
По информации посольства Узбекистана в Республике Корея, 11 мая тело гражданина Узбекистана Фарруха Муминова (1996 г.р.), который скончался 9 мая в результате пожара в квартире в Сеуле, отправлено на родину.
Получивший при пожаре ожоги второй степени студент Мутал Юлдашев (1997 г.р.) находится в госпитале «Ханиль», где ему оказывается квалифицированная медицинская помощь. 11 мая в Сеул прибыли отец и брат пострадавшего и при содействии университета «Ханкук», где учился Юлдашев, им оказана помощь с местом проживания и при решении других вопросов.
В настоящее время южнокорейской стороной продолжаются следственные действия для установления всех обстоятельств пожара.