Jizzaxda 57 nafar fuqaro ovqatdan zaharlandi
Viloyat prokuraturasining qayd etishicha, 25-26 iyun kunlari 57 nafar fuqaro viloyat yuqumli kasalliklar shifoxonasiga ich ketish va tana harorati ko‘tarilishi shikoyatlari bilan murojaat qilgan.
Dastlabki laboratoriya tekshiruvi xulosasiga ko‘ra, fuqarolarga «O‘tkir diareya» ovqatdan zaharlanish tashxisi qo‘yilib, tibbiy muolajalarni amalga oshirish uchun fuqarolarning barchasi shifoxonaga yotqizilgan.
Bemorlarning 11 nafariga tibbiy yordam ko‘rsatilib, uyiga javob berilgan, 46 nafari qoniqarli ahvolda ekanligi ma’lum bo‘lgan.
Jizzax shahar prokuraturasi tomonidan o‘tkazilayotgan tergovga qadar tekshiruv davomida bemorlar Jizzax shahridagi oshxonalarning birida ovqatlanganligi aniqlanib, hodisa joyidan olingan oziq-ovqat mahsulotlarining namunalari bo‘yicha va barcha bemorlarga nisbatan tegishli ekspertizalar tayinlanib, soha mutaxassislari jalb etilgan.

В Джизаке 57 человек отравились едой из ресторана
Пресс-служба областной прокуратуры сообщило, что несколько десятков граждан в городе Джизаке пострадали от пищевого отравления.
В период с 25 по 26 июня 57 человек были доставлены в Джизакскую областную инфекционную больницу с симптомами острой диареи и подозрениями на пищевое отравление.
Пациенты посетили ресторан, расположенный в махалле "Тошлок", где они употребили шашлыки, салаты с грибами и майонезом. После этого у них начались тошнота, боли в животе и повышение температуры тела.
На данный момент 11 пострадавших были выписаны из больницы, и их состояние оценивается как удовлетворительное.
Сотрудники прокуратуры осмотрели ресторан и взяли пробы продуктов питания для дальнейшего анализа. Всем пострадавшим назначено медицинское освидетельствование.