Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) yangi koronavirusni mustaqil davolashda ibuprofen emas, paratsetamol ichishni tavsiya etadi, deb xabar berdi «RIA Novosti».
«Ibuprofen (COVID19 da — tahr) o‘lim darajasini oshirishi haqida yangi dalillar chop etilmadi. Tadqiqotlar yetarli emas, ekspertlar haliyam ma’lumotlarni o‘rganmoqda. Hozircha biz paratsetamolni ma’qul ko‘rishni va mustaqil davolanishda ibuprofendan foydalanmaslikni tavsiya etamiz», — deydi brifingda JSST matbuot kotibi Kristian Lindmayer.
Uning so‘zlariga ko‘ra, agar ibuprofen shifokor tomonidan yozib berilsa va tibbiy ko‘rsatmalar bo‘yicha zarur bo‘lsa, uni qabul qilish mumkin.

ВОЗ рекомендовала лекарство для самолечения от коронавируса
Всемирная организация здравоохранения рекомендовала пить парацетамол для лечения от коронавируса. Об этом со ссылкой на заявления пресс-секретаря ВОЗ Кристиана Линдмайера сообщил РИА Новости.
«Не было опубликовано новых свидетельств того, что ибупрофен повышает риск смертности. Недостаточно исследований, и эксперты пока изучают данные. Пока же мы рекомендуем предпочесть парацетамол и не использовать ибупрофен в качестве самолечения», — сказал он.
По его словам, ибупрофен можно принимать по назначению врача, если препарат необходим по медицинским показателям.