Jurnalist Qoshiqchining sirli o‘limida aybdor deb topilganlar ustidan hukm o‘qildi
«Qoshiqchi ishi bo‘yicha ayblanayotgan beshta fuqaro 20 yil, yana bir nafari o‘n yil qamoq jazosiga hukm qilindi», — deyiladi prokuratura xabarida. Ta’kidlanishicha, yana ikki nafar fuqaroga yetti yildan qamoq jazosi tayinlangan.
Avvalroq Qoshiqchining to‘ng‘ich o‘g‘li otasining qotillarini kechirganini e’lon qilgandi.
Saudiyalik taniqli jurnalist Qoshiqchi 2017-yildan beri AQShda istiqomat qilgan va «Washington Post» gazetasida faoliyat ko‘rsatgan. U 2018-yil oktyabrda Istanbul shahrida o‘ldirilgan. Dastlab saudiyalik rasmiylar uning dipmissiyada g‘oyib bo‘lganini rad etishdi, biroq video va audioyozuvlar paydo bo‘lganidan so‘ng Qoshiqchi «konsullik xodimlari bilan janjal natijasida» o‘ldirilganini tan olishga majbur bo‘lishdi. Turkiya politsiyasi uning tanasini haligacha topa olishmagan.

Обвиняемым в убийстве саудовского журналиста Кашикчы вынесли приговор
Суд Саудовской Аравии вынес окончательные приговоры по делу убитого в Стамбуле в октябре 2018 года журналиста Джамаля Кашикчы.
Как сообщил официальный представитель Генпрокуратуры Королевства, из восьми обвиняемых пять гражданских лиц приговорили к 20 годам тюремного заключения, одного — к десяти, еще двое получили по семь лет.
Известный саудовский журналист Кашикчы с 2017 года проживал в США и работал в газете The Washington Post. Его убили в октябре 2018 года в саудовском консульстве в Стамбуле.
Вначале Эр-Рияд отрицал его исчезновение в дипмиссии, но через некоторое время после появления видео- и аудиозаписей власти были вынуждены признаться, что Кашикчы был убит "в результате ссоры с консульскими работниками". Турецкой полиции так и не удалось найти его тело.