Kelesdagi bog‘chada jinsiy tegajog‘lik qilingani yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Bolalar ombudsmaniga Toshkent viloyati, Keles shahrida yashovchi K.T. tomonidan uning 2019 yilda tug‘ilgan qiz farzandiga nisbatan bolalar bog‘chasida jinsiy tegajog‘liq sodir etilganligi haqida murojaat kelib tushgan.
Qayd etilishicha, Bolalar ombudsmani mazkur murojaatni Bosh prokuratura bilan birgalikda o‘rganishi natijasida Keles shahridagi xususiy bog‘chada bo‘lgan vaqtida bolaga nisbatan jinsiy tegajog‘lik qilinganligi yuzasidan 2023 yil 15 dekabrda JKning 129-moddasi (o‘n olti yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va hozirda Toshkent tumani IIB TB tomonidan dastlabki tergov ishlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, aniqlanishicha, Toshkent tumani, Keles yo‘li ko‘chasida Z.X. o‘zi yashab kelayotgan uyida 2023 yil 1 dekabrdan boshlab, tegishli ravishda ruxsatnoma olmasdan, hech qanday litsenziyasiz bolalar bog‘chasi tashkil etgan.
Toshkent tumani sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi bo‘limi tomonidan ushbu xonadon o‘rganilganda, bu yerda sanitariya qoidalari jiddiy ravishda buzilganligi va bog‘chada ishlagan G.Q., Z.X lar tibbiy ko‘rikdan o‘tmaganligi aniqlangan.

Девочка подверглась сексуальному домогательству в частном детском саду в Келесе
Детский омбудсмен получил обращение от жительницы города Келес, Ташкентской области, К. Т., касающееся случая сексуального насилия над ее дочерью, родившейся в 2019 году, в одном из детских садов.
В результате анализа ситуации детским омбудсменом совместно с Генеральной прокуратурой было инициировано уголовное дело в соответствии со статьей 129 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Развратные действия в отношении лица, не достигшего шестнадцати лет). На текущий момент следствие по делу ведет следственный отдел при ОВД Ташкентского района.
Кроме того, было установлено, что гражданин З. Х. 1 декабря организовал детский сад в своем доме без соответствующей лицензии и других разрешительных документов.
После проверки отделом санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Ташкентского района были выявлены серьезные нарушения санитарных правил, а работавшие в детском саду З. Х. и Г. К. не подвергались медицинскому обследованию.
Следствие также проведет правовую оценку деятельности гражданина З. Х., открывшего и ведущего деятельность дошкольного образовательного учреждения без наличия лицензии. Расследование данного уголовного дела находится под контролем областной прокуратуры и Генеральной прокуратуры. Детский омбудсмен принял на себя ответственность за защиту интересов ребенка в этом деле.