Jumladan, o‘z kundalik faoliyatini tashkil etishda mijozlarining manfaati va moliyaviy xavfsizligini ta’minlash banklar, to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlarining ustuvor vazifasi sifatida ko‘rsatildi.
Shuningdek, kiberjinoyatni sodir etishda o‘z nomidagi bank kartasi, bank hisobraqami, SIM kartasi hamda elektron hamyonidan foydalanishga yo‘l qo‘ygan shaxslar uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik belgilanadi.
Banklar, to‘lov tizimi operatorlari hamda to‘lov tashkilotlarining axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlik talablariga rioya etmaganligi natijasida sodir etilgan kiberjinoyat oqibatida kelib chiqqan moddiy zararni ular hisobidan undirish tartibi joriy etiladi.
Jinoyat qonunchiligi bilan axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlar hamda pul mablag‘lari va boshqa mol-mulkni jalb etishga doir noqonuniy faoliyat uchun belgilangan jazo choralari kuchaytiriladi.
Jinoyat sodir etishda axborot texnologiyalaridan foydalanish javobgarlik hamda jazoni og‘irlashtiruvchi holat sifatida belgilanadi.
Ma’lumot uchun, Ichki ishlar vazirligi O‘zbekistonda kiberjinoyatlarga qarshi kurashish yo‘nalishida vakolatli organ etib belgilandi.

Документом поручено разработать проект отдельного закона, предусматривающего внедрение единой практики работы в сфере противодействия киберпреступлениям, а также внести изменения в законодательство, усиливающие ответственность юридических лиц за несоблюдение требований кибербезопасности и за все преступления в сфере информационных технологий.
Установлен порядок взыскания материального ущерба, причиненного киберпреступлениями в результате несоблюдения банками, операторами платежных систем, платежными организациями и другими учреждениями требований информационной и кибербезопасности, за их счет.
Кроме того, вводятся меры административной и уголовной ответственности для лиц, допустивших использование своих банковских карт, счетов, электронных кошельков или персональных данных (SIM-карт, электронных аккаунтов) для совершения киберпреступлений.
В целях предотвращения киберпреступлений будет внедрена практика публичного объявления списка банков и платежных организаций, допустивших киберпреступления из-за уязвимостей в их информационных системах, а также раннего выявления онлайн-мошеннических схем, направленных на привлечение денежных средств населения («финансовые пирамиды»).
Для предотвращения хищений средств с банковских карт граждан банкам, операторам платежных систем и платежным организациям предписано внедрить современные системы защиты от мошенничества (антифрод) и антивирусные программы, а также технически ограничить возможность мошеннических звонков с поддельных номеров.