Koronavirus vaksinasi sinovdan muvaffaqiyatli o‘tgani e’lon qilindi
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, CNBG ning Pekindagi bo‘limi tomonidan yaratilayotgan vaksina sinovda qatnashgan 1 120 nafar sog‘lom odamning hammasida koronavirusga qarshi antitanacha ishlab chiqarishga yordam bergan.
OAV xabariga ko‘ra, CNBG ning Uxandagi bo‘limi tomonidan sinovdan o‘tkazilayotgan yana bir vaksina ham tajriba ishtirokchilarda koronavirusga qarshi antitanacha ishlab chiqarishga turtki bergan.
Xitoyning «National Pharmaceutical Group» davlat korporatsiyasiga aloqador CNBG ikki hafta oldin eng oxirgi — uchinchi bosqich sinovlarni BAAda o‘tkazish uchun ruxsat oldi. Biroq BAAda aynan qaysi vaksina sinovdan o‘tishiga oydinlik kiritilmagan.
OAVning ta’kidlashicha, koronavirusga qarshi vaksinalarning birato‘la sakkizta prototipini ishlab chiqish ma’qullangan Xitoy bu borada jahonda yetakchilik qilmoqda.
Biroq dunyo bo‘yicha ishlab chiqilayotgan vaksinalarning birortasi ham hali uchinchi bosqichgacha yetib bormadi: sinovning mazkur bosqichi uchun minglab ishtirokchilar talab etiladi. Tadqiqot virus keng tarqalgan mamlakatda, ya’ni tabiiy muhitda o‘tkazilishi kerak.

Китайская CNBG заявила об успешном тестировании на людях второй вакцины от COVID-19
Китайская компания China National Biotec Group (CNBG), разрабатывающая сразу две возможных вакцины от коронавируса, заявила об оптимистических результатах тестирования одной из них на людях, сообщают в воскресенье региональные СМИ.
В компании отметили, что по предварительным данным, вакцина, создаваемая пекинским подразделением CNBG, способствовала безопасной выработке антител от коронавируса у всех 1 120 здоровых испытуемых, кому ввели препарат.
Между тем, напоминают СМИ, ранее в июне в CNBG отчитались, что еще одна из ее вакцин, тестируемых подразделением CNBG в Ухани, согласно предварительной информации, вызвала безопасную выработку антител на высоком уровне у участников испытаний.
В CNBG, связанной с китайской государственной корпорацией National Pharmaceutical Group, ранее на этой неделе сообщили о получении разрешения на проведение третьей - финальной - стадии испытания вакцины в ОАЭ. Но в компании не уточнили, какая именно вакцина будет испытываться в ОАЭ.
СМИ отмечают, что Китай, где одобрена разработка сразу восьми прототипов вакцин от коронавируса, пока что лидирует в мире в этой сфере.
Однако пока ни одна из разрабатываемых в мире вакцин не доведена до третьей стадии: для этой фазы испытаний требуются тысячи участников, а исследование должно вестись в стране, где вирус широко распространен, то есть в естественном окружении.