Koreya Respublikasi prezidenti rafiqasi hamrohligida O‘zbekistonga keldi
Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yol rafiqasi bilan birga 13 iyun kuni davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga keldi. O‘zA bergan xabarga ko‘ra, mazkur tashrif Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan bo‘lib o‘tmoqda.
Toshkent xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarilib, faxriy qorovul saf tortgan.
Qayd etilishicha, tashrifning asosiy tadbirlari ertaga, 14-iyun kuni bo‘lib o‘tadi.
Oliy darajadagi muzokaralarda O‘zbekiston – Koreya do‘stlik va alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi.
Shuningdek, ikki mamlakat Prezidentlarining qo‘shma biznes-forumda ishtirok etishi kutilmoqda.
Prezident Yun Sok Yol O‘zbekistonning boy madaniy-tarixiy merosi bilan tanishish maqsadida Samarqand shahriga tashrif buyuradi.

Президент Республики Корея вместе с супругой прибыл в Ташкент
По приглашению президента Шавката Мирзиёева 13 июня президент Республики Корея Юн Сок Ёль вместе с супругой прибыл в Узбекистан с государственным визитом.
В международном аэропорту Ташкента высокого гостя встретили премьер-министр Абдулла Арипов и другие официальные лица. В честь высокого гостя были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почётный караул.
Отмечается, что основные мероприятия визита состоятся в пятницу, 14 июня.
В ходе переговоров на высшем уровне будут обсуждены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-корейских отношений дружбы и особого стратегического партнёрства.
По итогам саммита предусматривается подписание ряда межправительственных и межведомственных документов. Кроме того, планируется участие президентов двух стран в совместном бизнес-форуме.
В соответствии с программой лидер Южной Кореи также посетит город Самарканд для ознакомления с богатым культурно-историческим наследием страны.