Koronavirus sabab O‘zbekistonda barcha OTM, maktab va bog‘chalarga 16 martdan ta’til berildi
2020 yilning 16 mart kunidan O‘zbekiston Respublikasidagi barcha umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun ta’til e’lon qilindi.
Mazkur qaror 15 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi koronavirus infeksiyasining tarqalishini oldini olish va ta’lim muassasalarida sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta’minlash yuzasidan respublika maxsus komissiyasi tomonidan qabul qilindi.
Maktablarda ta’til qilinishi ta’lim muassasalarida sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta’minlash hamda o‘quvchi va o‘qituvchilarning sog‘lig‘ini himoyalash maqsadida e’lon qilinmoqda.
Shu bilan birga, o‘quvchilar ta’til paytida bilim olishlari uchun O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi tarkibidagi telekompaniyalar bilan birga o‘quv dasturlarida rejalashtirilgan dars mashg‘ulotlarini televizion efirga uzatish uchun videodarslar tasvirga olinadi hamda efir vaqtlari ajratadi.
Televizion videodars mashg‘ulotlarini tayyorlash va uni tasvirga olish bo‘yicha soha xodimlaridan iborat tashkiliy-ijodiy guruh tuziladi.
Videodarslar Xalq ta’limi vazirligining ijtimoiy tarmoqlaridagi kanallar va rasmiy veb-saytlarida, elektron axborot portallari (onlain maktab) orqali ham namoyish etib boriladi.
Shuningdek, komissiyaning topshirig‘iga ko‘ra maktablarda tozalik va dezinfeksiya tadbirlari kuchaytiriladi, ta’lim muassasalaridagi tibbiyot xonalarini zaruriy tibbiy asbob-uskunalar, zararsizlantiruvchi vositalar hamda dori-darmonlar bilan ta’minlanadi.

Из-за коронавируса во всех вузах, школах и детсадах Узбекистана с 16 марта объявлены каникулы
С 16 марта 2020 года во всех общеобразовательных школах Узбекистана объявляются каникулы. Об этом сообщили в пресс-службе МНО.
Специальная комиссия по предотвращению распространения коронавирусной инфекции и обеспечению санитарно-эпидемиологической ситуации в образовательных учреждениях во главе с Премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым приняла такое решение 15 марта 2020 года.
Каникулы в школах объявлены для обеспечения санитарно-эпидемиологической ситуации, а также защиты здоровья детей и учителей.
Чтобы дети могли получать знания во время каникул, Национальная телерадиокомпания Узбекистана подготовит и организует вещание видео уроков в соответствии с учебным планом.
Для подготовки видео уроков будут созданы рабочие группы с участием представителей соответствующих сфер.
Также согласно решению комиссии, в школах будут усилены меры по дезинфекции, а также по обеспечению медицинских пунктов лекарствами и дезинфекционными средствами.