Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Kitob tuman bo‘limi xodimlari tomonidan «Har bir oila-tadbirkor» davlat dasturi bo‘yicha fuqarolarga «Issiqxona» qurish uchun ajratilgan kreditlarning maqsadli ishlatilishi yuzasidan monitoring o‘tkazildi.
Monitoringda tumanda tuzilgan ishchi guruh va bank xodimlari tomonidan kredit olish uchun murojaat qilgan fuqarolarning ehtiyojmandligi joyiga chiqib o‘rganilmasdan va kredit ajratilishiga oid hujjatlarning haqqoniyligi tekshirilmasdan kreditlar ajratilishi oqibatida, «Issiqxona» qurish uchun AT «Xalq banki» Kitob filialidan 11 nafar fuqarolarga 147 mln. so‘m kredit mablag‘lari noqonuniy ajratilib, kreditlarning maqsadsiz sarflanganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan AT «Xalq banki» Kitob filiali mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Китабе выявлено нецелевое использование кредитов по проекту «Каждая семья — предприниматель»
Генпрокуратура выявила нецелевое использование кредитных средств по проекту «Каждая семья - предприниматель» в Китабском районе.
В проведённом сотрудниками Китабского районного отдела Департамента при Генеральной прокуратуре, мониторинга по целевому использованию кредитных средств, выделенных гражданам по государственному проекту «Каждая семья - предприниматель» для строительства теплиц установлено, что созданная рабочая группа и сотрудники банка района не изучив на местах потребности граждан, обратившихся за получением кредита и в последствии выделения кредита без изучения подлинности документов, выделили кредитные средства 11 гражданам в размере 147 млн. сум из АК «Халк банки» Китабского филиала на строительство теплиц, тем самым способствовали нецелевому использованию кредитных средств.
По данному факту в отношении должностных лиц АК Халк банки Китабского филиала и других возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного Кодекса РУз, ведутся следственные действия.