Lazgi Dubayni lol qoldiryapti (foto)
Bugun Dubayda, Dubai Opera sahnasida «Lazgi — qalb va muhabbat raqsi» balet postanovkasining xalqaro premerasi bo‘lib o‘tdi.
Tomoshabinlar Xorazm Lazgisining Alisher Navoiy DAKT truppasi ijrosidagi yangicha talqinini ko‘rdi. Postanovka muallifi – Dortmund baletining baletmeysteri, NRW Juniorballet Dortmund baletining badiiy rahbari, xoreograf Raymondo Rebek.
Tomoshabinlar baletni ovatsiyalar bilan qarshiladi, bu esa postanovkaning boshqa mamlakatlarda, shubhasiz, muvaffaqiyat qozona olishiga ishoradir.
Mass-media Fondi Vasiylik Kengashi raisi muovini Saida Mirziyoyeva balet premerasidan olgan taassurotlari bilan bo‘lishdi:
— Yurtimiz madaniyati xorijda bunday iliqlik va hayrat bilan qarshi olinayotgani menga ilhom bag‘ishlaydi. Biz jahon hamjamiyatiga eng sara durdonalarimizni taqdim etamiz va ular dunyo mulkiga aylanadi.
«Lazgi» baletini yaratish loyihasi YuNESKO ko‘magi tufayli amalga oshirildi. Ushbu tashkilot 2019-yil 12-dekabrda Xorazm lazgisini insoniyat nomoddiy madaniy merosining vakillik ro‘yxatiga kiritdi.
Lazgi raqsi uch ming yillik tarixga ega. Afsonaga ko‘ra, issiq sahroda qalb uyg‘onadi va sehrgarning qo‘shig‘iga raqs tushadi. Uning ketidan hayotga qaytgan sevgining taqdiri yillar va masofalar osha bu raqsga chambarchas bog‘lanib ketadi.
Xalq tarixi, ajdodlar xotirasi, ruhlar sadosi — Lazgining har bir harakatida zamonlar uzviyligi mustahkamlanib boraveradi, pirovardda qalb va muhabbat O‘zbekistonning bir butun, yagona ma’naviy sarchashmasi va madaniy xazinasiga aylanadi.

Сегодня в Дубае на сцене Dubai Opera состоялась международная премьера балетной постановки «Лазги — танец Души и Любви».
Публика увидела новую интерпретацию хорезмского танца «Лазги» в исполнении труппы ГАБТ им. Алишера Навои. Хореографом шоу выступил Раймондо Ребек — балетмейстер Дортмундского балета, художественный руководитель NRW Juniorballet Dortmund.
Зрители оценили балет овациями, что, несомненно, прочит постановке успех и в других странах.
Саида Мирзиёева, заместитель председателя Попечительского совета Фонда массмедиа рассказала о своих впечатлениях от премьеры балета:
— Меня вдохновляет, с каким теплом и восхищением за рубежом воспринимают культуру нашей страны. Мы дарим мировой общественности самое лучшее, что у нас есть, и это становится достоянием мира.
Проект по созданию балета «Лазги» был осуществлён благодаря поддержке ЮНЕСКО, которая 12 декабря 2019 года включила этот хорезмский танец в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
История «Лазги» насчитывает три тысячи лет. По легенде в знойной пустыне под песни шаманов пробуждается и танцует Душа. Вслед за ней оживает Любовь — которой теперь суждено следовать за этим танцем, сквозь годы и расстоянии.
История народа, память предков, голоса духов — в каждом действии «Лазги» связь времён становится все крепче, чтобы в финале Душа и Любовь стали одним целым, единым духовным началом и культурным сокровищем Узбекистана.