Mahkumlarning jazoni o‘tash davrida bajaradigan ishi stajga qo‘shiladi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ–817, 15.02.2022-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga mahkumlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishga qaratilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi.
«Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida»gi qonunga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslarning jazoni ijro etish muassasalarida jazoni o‘tash davrida bajaradigan har qanday ishi, agar ushbu ish bajarilgan davr uchun jazoni ijro etish muassasasi tomonidan ijtimoiy soliq to‘langan bo‘lsa, pensiya tayinlashda ish stajiga qo‘shib hisoblanadi.
Shuningdek, «Jinoyat-ijroiya kodeksi»ga mahkumlarning tuzalish yo‘liga o‘tganligini aniqlash mezonlari kiritildi.
Mahkumlarning tuzalish yo‘liga o‘tganligi komissiya tomonidan har chorak yakunlariga ko‘ra quyidagi mezonlardan biri asosida belgilanadi:
- mahkumning mehnatga vijdonan munosabatda bo‘lishi, belgilangan mehnat normalarini bajarishi, ongli ravishda mustaqil ishlash ko‘nikmalarining shakllanganligi, o‘qishga va kasb-hunar o‘rganishga qiziqishi;
- mahkumning jazoni ijro etish muassasalarida tashkil etiladigan madaniy-ma’rifiy tadbirlardagi ishtiroki, uning tashabbusi, boshqa mahkumlarga ibrat bo‘lishga intilishi;
- mahkumning jazoni ijro etish muassasasida o‘rnatilgan ichki tartib-qoidalariga rioya etishi, mahkumga nisbatan rag‘batlantirish choralari qo‘llanilganligi, unga intizomiy jazo chorasi qo‘llanilmaganligi.
Mahkumni tuzalish yo‘liga o‘tgan yoki o‘tmagan deb topish to‘g‘risidagi xulosa komissiya tomonidan rasmiylashtiriladi va mahkumning shaxsiy yig‘majildiga qo‘shib qo‘yiladi.

В Узбекистане работа осужденных в период отбывания наказания включается в трудовой стаж
![В Узбекистане работа осужденных в период отбывания наказания включается в трудовой стаж](http://static.xabar.uz/crop/8/7/720_460_95_876372837.jpg)
Законом, подписанным Президентом (ЗРУ №817 от 15.02.2022 года), внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты, направленные на надежную защиту прав и законных интересов осужденных.
Согласно дополнениям к закону «О государственном пенсионном обеспечении граждан», любая работа, выполняемая осужденными к лишению свободы в период отбывания наказания в учреждениях по исполнению наказания, если за период выполнения этой работы учреждением по исполнению наказания уплачивался социальный налог, засчитывается в трудовой стаж при назначении пенсии.
Также в «Уголовно-исполнительный кодекс» были внесены критерии определения становления осужденных на путь исправления.
Становление осужденных на путь исправления определяется комиссией по итогам каждого квартала на основе одного из следующих критериев:
- добросовестное отношение осужденного к труду, выполнение установленных норм труда, осознанное формирование навыков самостоятельной работы, заинтересованность в обучении и приобретении профессии;
- участие осужденного в культурно-просветительских мероприятиях, организуемых в учреждении по исполнению наказания, его инициативность, стремление быть примером для других осужденных;
- соблюдение осужденным установленных правил внутреннего распорядка учреждения по исполнению наказания, применение мер поощрения к осужденному, неприменение в отношении него дисциплинарного взыскания.
Заключение о признании осужденного вставшим или не вставшим на путь исправления оформляется комиссией и приобщается к личному делу осужденного.