Makronning joriy yilda O‘zbekistonga tashrifi kutilyapti
Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning joriy yilda O‘zbekistonga tashrifi kutilyapti. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziriga tayanib Newshub.uz yozmoqda.
«Fransiya prezidenti Makronning bu yil O‘zbekistonga kutilayotgan tashrifi amaliy ahamiyatga ega bo‘lishi uchun ikki mamlakat hukumatlarining sa’y-harakatlari talab etiladi», deydi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Prezidentining 2022-yil yozida Fransiyaga rasmiy tashrifi chog‘ida 14 ta hujjat imzolangan, qiymati 6 milliard yevrodan ortiq loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgan edi. Davlat rahbarlari ikki mamlakat munosabatlarini yuqori darajadagi har tomonlama sheriklik darajasiga olib chiqishga kelishib olishgan va tashrif so‘nggida Mirziyoyev Makronni ham O‘zbekistonga taklif qilgan edi.
Wikipedia’dagi ma’lumotga ko‘ra, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron tashrifi davomida Toshkent va Samarqand shaharlarida bo‘ladi.

Эмманюэль Макрон посетит Узбекистан
Президент Франции Эмманюэль Макрон в этом году готовится посетить Узбекистан. Об этом заявил министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов.
«Правительствам двух стран необходимо приложить усилия, чтобы предстоящий визит президента Франции Макрона в этом году имел практическое значение», – сказал Кудратов на заседании узбекско-французской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Напомним, в рамках официального визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию летом 2022 года было подписано 14 документов, достигнуты договоренности по реализации проектов на сумму более 6 млрд евро.
Главы государств договорились вывести отношения двух стран на всеобъемлющее партнерство высокого уровня. Мирзиёев также пригласил Макрона посетить Узбекистан с визитом.