Maktab o‘quvchilarini kim olib ketmoqchi edi? IIB izoh berdi
Ijtimoiy tarmoqlarda go‘yoki maktab o‘quvchilarini o‘g‘irlashmoqchi bo‘lishayotganligi haqida xabarlar tarqaldi. Holat yuzasidan Ichki ishlar vazirining matbuot kotibi Shohrux G‘iyosov izoh berdi.
O‘tkazilgan tekshiruv jarayonida aniqlanishicha joriy yilning 1 fevral kuni Shayxontohur tumanida 113-sonli maktabning 11-sinf o‘quvchisi F.N. boshqaruvidagi avtomashinaga 132-sonli maktab o‘quvchilari G.B, S.N. lar yerdagi muz bo‘lagini tepgan.
Shundan so‘ng 11-sinf o‘quvchilari muz bo‘lagini tepgan bolalarni ichki ishlarga olib boramiz deb ularni og‘zaki qo‘rqitishgan. Bolalar boshqa bunday qilmasligini aytib uyiga ketishgan.
Hozirgi vaqtda bolalar sog‘-salomat ota-onasi bag‘rida.
Avtomashinani boshqarish huquqi bo‘lmagan maktab o‘quvchilarining ota-onasi bilan birga huquqbuzarlikka yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan profilaktik suhbat o‘tkazilgan.

Кто хотел похитить школьников? МВД дало пояснение
Выяснилось, что на видео учащийся 11 класса школы №113 Шайхантахурского района, находясь за рулём автомобиля Lacetti и его одноклассник, сделали замечание двум учащимся школы №132, так как они пинали лёд в сторону автомобиля. Они пригрозили детям, что отвезут их к сотрудникам органов внутренних дел, дети извинились и сказали, что больше так делать не будут. В настоящее время дети в целости и сохранности.
С родителями школьников, которые находились в автомобиле и ездили на нём без водительского удостоверения, проведена профилактическая беседа.