Maktab o‘quvchisi metroda «hunar ko‘rsatdi»
Ijtimoiy tarmoqlarda metro vagonining ushlagichlariga oyoqlari bilan osilib olib, baqirayotgan o‘smirning videosi tarqaldi.
«Toshkent metropoliten» UK holat yuzasidan ma’lumot berdi.
Qayd qilinishicha, Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi 105-maktabning o‘quvchilari 2005 yilda tug‘ilgan A.A. va T.U. ushbu harakatni Instagramdagi shaxsiy sahifasini rivojlantirish va obunachilar sonini ko‘paytirish maqsadida bu ishni amalga oshirgani aniqlangan.
O‘smirlar bilan Ichki ishlar vazirligi Bosh boshqarmasi Metropolitendagi xavfsizlik boshqarmasi vakillari, poytaxt metropoliteni ma’muriyati, shuningdek, 105-maktab ma’muriyati va o‘quvchilarning ota-onalari ishtirokida tushuntirish o‘tkazilgan.
Mazkur holat bo‘yicha ish qo‘shimcha ko‘rib chiqish maqsadida hududiy (yashash joyidagi) voyaga yetmaganlar bilan ishlaydigan bo‘limga o‘tkazilgan.
Ushbu harakatlar huquqbuzarlik hisoblanadi va O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy kodeksining 115-moddasiga binoan chora ko‘riladi. Bundan tashqari, o‘smirlar O‘zbekistonda koronavirus tarqalishining oldini olish bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi tomonidan karantin davrida belgilangan maska rejimiga rioya qilmay belgilangan qoidalarni buzganligi uchun ham javobgarlikka tortiladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Ichki ishlar vazirligi TikTok platformasi foydalanuvchilarini jiddiy ogohlantirgan edi.

В Ташкенте подростков, развлекавшихся в метро, издавая дикие крики, привлекут к ответственности
В социальных сетях распространяется видео, где подросток во время движения поезда в метро, цепляется ногами за поручни вагона метро и виснет, при этом издавая дикие крики. В УП «Тошкент метрополитени» прокомментировали видео.
Сообщается, что подростки оказались учащимися школы №105 Юнусабадского района города Ташкента несовершеннолетние А.А. и Т.У. Оба 2005 года рождения. Было выяснено, что данное действие было совершено с целью развития личной страницы, а также для увеличения количества подписчиков в социальной сети Инстаграм.
С подростками была проведена разъснительная беседа с участием представителей Управления по обеспечению безопасности на метрополитене ГУОБТ МВД Республики Узбекистан, Администрации столичного метрополитена, а также администрации школы №105 и родителей учащихся. Материалы по данному делу переданы в инспекцию по делам несовершеннолетних по месту жительства учащихся для принятия предусмотренных законом мер.
«Отметим, что данные действия являются правонарушением и попадают под ст.115 Административного кодекса Республики Узбекистан, где предусмотрено, что нарушение правил пользования метрополитеном влечет наложение штрафа на граждан от одной десятой до одной второй, а на должностных лиц — от одной второй до одной базовой расчетной величины»,- говорится в сообщении.
Кроме того, подростки не соблюдали масочный режим, нарушив правила, установленные в период карантина Специальной республиканской комиссией по предупреждению распространения коронавируса в Узбекистане.