Toshkentda maktab o‘quvchisini ushlab so‘roqqa tutgan erkak qamaldi
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahri Yashnobod tumanidagi 151-maktab oldida joriy yil 19-fevral kuni erkak kishining yosh bolani qo‘lidan ushlab tortganligi va bola undan qochib ketganligi aks etgan video tarqalgan va ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgan edi.
Keyinchalik poytaxt IIB mazkur erkakning shaxsiga aniqlik kiritib, uning 1994-yilda tug‘ilgan M.U. ekanligini va o‘sha kuni u boladan qaysi maktabda o‘qishligini so‘rab, so‘ng qo‘yib yuborganini, ayni paytda bola sog‘-salomat ota-onasining oldida ekanini ma’lum qilgan edi.
J inoyat ishlari bo‘yicha Yashnobod tumani sudida mazkur holat yuzasidan sud ishi bo‘lib o‘tdi. Unda 1994-yilda tug‘ilgan erkakning spirtli ichimlik ta’sirida 2011 yilda tug‘ilgan bolani to‘xtatib, qo‘lidan qo‘yib yubormasdan uni mantiqsiz savol-javobga tutgani mayda bezorilik deb topildi.
Sud hukmiga ko‘ra, unga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (Mayda bezorilik) bilan 10 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.
«Shoshilib yugurib ketayotganida to‘xta, yiqilib tushasan, degan ma’noda to‘xtatdim. Yaxshi bola ekan, salom ham berdi. Qayerga ketyapsan desam, qiz o‘rtog‘imnikiga degan javob bo‘ldi, kulgim keldi. Sabrsizlik bilan qo‘limdan chiqishga harakat qildi, qolgan savolni berishga ham ulgurmadim, buyoqdan ovoz keldi. Keyin mayli onasining nazoratida ekan, qayergadir jo‘natgandir, derazadan qarab o‘tiribdi ekan deb, ketdim», – deydi M.U. suddagi ko‘rsatmasida.

В Ташкенте арестовали мужчину, схватившего мальчика за руку
Яшнабадский районный суд по уголовным делам Ташкента вынес решение об аресте на 10 суток мужчины, который 19 февраля схватил мальчика за руку около школы №151, говорится в программе Bu kun телеканала ZoʻrTV.
Мужчина признан виновным в совершении правонарушения согласно статье 183 (мелкое хулиганство) Кодекса об административной ответственности Узбекистана. В передаче говорится, что мужчина в тот момент находился в состоянии алкогольного опьянения.
«Я ему сказал: «Остановись, не беги, а то упадёшь», — сообщил мужчина в зале суда. — Хороший мальчик, поздоровался со мной. Я спросил, куда он идёт, он сказал, что к подруге. Мне смешно стало. Он попытался вырваться, а я хотел задать ещё вопрос, но послышался чей-то крик. Я подумал: «Значит, он под присмотром матери, она его куда-то отправила и смотрит за ним из окна», и ушёл».
Мальчик, отвечая на вопросы судьи, подтвердил, что мужчина сильно схватил его за руку и не отпускал. «Женщина крикнула с четвёртого этажа, чтобы отпустили меня. Мужчина отвлёкся, расслабил руку, и я смог вырваться», — рассказал школьник.