Maktabda telefonda gaplashish zarur bo‘lsa, past ovozda va qisqa muloqot qilinadi
Maktablarda telefonda gaplashish mumkinmi? Bu haqda Adliya vazirligining kanalida ma’lumot berib o‘tildi.
Ta’lim oluvchilarga mashg‘ulotlar va tadbirlar oralig‘ida faqat asosli va kechiktirib bo‘lmaydigan zarur holatlarda ota-onasi, yaqin qarindoshlari, maktab rahbarlari yoki xodimlari bilan zudlik bilan bog‘lanish maqsadida telefonlardan foydalanishga (qo‘ng‘iroq qilishga, SMS, MMS, GPRS jo‘natishga, Bluetooth, Internet va shu kabilar xizmatidan foydalanishga) ruxsat etiladi.
Mashg‘ulotlar va turli tadbirlar oralig‘ida telefon orqali so‘zlashish uchun xonadan yo‘lakka yoki foyega chiqish, past ovozda va qisqa muloqot qilish zarur.

В каких целях в школах Узбекистана учащимся разрешено пользоваться телефонами?
Можно ли обучающимся в образовательных учреждениях пользоваться телефонами? Министерство юстиции ответило на данный вопрос.
Отмечается, что между занятиями и мероприятиями разрешается пользоваться телефонами (звонить, посылать SMS, MMS, GPRS-сообщения, пользоваться услугами Bluetooth, Интернет и др.) только с целью оперативной связи с родителями, близкими родственниками, руководителями или работниками образовательных учреждений и только в случаях оправданной и безотлагательной необходимости.
Для проведения разговора по телефону между занятиями и различными мероприятиями необходимо выйти из помещения в коридор или в холл, диалог вести тихо и кратко.