Maktablar koronavirusning yangi o‘choqlariga aylanishi mumkin
JSSTning sog‘liqni saqlash sohasida favqulodda vaziyatlar dasturi direktori Maykl Rayan koronavirusning yangi o‘choqlariga aylanishi mumkin bo‘lgan joylarni ma’lum qildi. Uning so‘zlarini «Rossiyskaya gazeta» keltirgan.
U ko‘pgina maktablarda oddiy qo‘l gigiyenasiga amal qilish imkoniyatlari yo‘qligidan xavotirda ekanligini bildirgan. JSST ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili dunyodagi maktablarning 43 foizi qo‘lni sovunlab yuvish sharoitiga ega bo‘lmagan.
«O‘quv yili boshlanishi bilan maktablar infeksiya tarqalishi uchun yangi xavfli hududlarga aylanishi mumkin», — dedi Rayan.
U, shuningdek, dunyoning aksar qismi haliyam koronavirus oldida zaif ekanligini eslatib qo‘ydi. Rayanning ta’kidlashicha, koronavirusga qarshi ommaviy immunitet shakllanmasdan turib epidemiyaning tinganiga umid qilib bo‘lmaydi. Negaki COVID-19ni haddan tashqari kam odam boshidan o‘tkazgan.
Shu munosabat bilan JSST infeksiyadan himoya choralariga rioya qilish zarurligini ta’kidlaydi. Jumladan, odamlar to‘planadigan va yopiq joylarda tibbiy niqob taqish, ijtimoiy masofaga amal qilish hamda odamlar gavjum joylarga bormaslik kerak.

В ВОЗ назвали возможные очаги коронавируса
Директор программы Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан назвал места, которые, возможно, станут новыми очагами коронавируса. Его слова приводит «Российская газета».
Он выразил обеспокоенность из-за отсутствия элементарных возможностей соблюдать гигиену рук во многих школах. Так, по данным ВОЗ, в прошлом году 43 процента школ во всем мире не имели даже простого оборудования для мытья рук водой с мылом.
«Школы могут стать зонами риска для возникновения новых вспышек инфекции с началом учебного года», — сказал Райан.
Он также напомнил, что большая часть населения мира все еще уязвима для коронавируса. Райан отметил, что рассчитывать на затухание эпидемии в связи с выработкой популяционного иммунитета к коронавирусу преждевременно, поскольку слишком мало людей в глобальном масштабе переболели COVID-19.
В связи с этим в ВОЗ настаивают на необходимости соблюдать меры защиты от инфекции. Так, людям необходимо носить медицинские маски в закрытых помещениях и при скоплении людей, соблюдать социальную дистанцию и избегать посещения людных мест.